От х:

Днес в x:

Поставиха 40 изкуствени гнезда за застрашения царски орел

Изображение 1 от 4
    В края на изминалата година екип на Българското дружество за зашита на птиците (БДЗП) приключи с инсталирането на всички 40 изкуствени гнезда, предвидени в рамките на проекта „Земя за царския орел“, съобщиха от неправителствената организация. Всички те са разположени в или в близост до защитени зони, част от Натура 2000, които са ключови за опазването на вида - „Сакар”, „Дервентски възвишения“, „Западна Странджа“, „Адата – Тунджа“, „Каменски баир“ и „Сините камъни – Гребенец“. Целта на поставянето им е да насърчи млади двойки орли да загнездят в незаети, но подходящи за размножаване територии, или да помогне на вече размножаващи се двойки да изберат безопасно гнездо.

    Близо 20% от изкуствените гнезда стават дом на царските орли. Това е една от най-ефективните мерки за опазване на вида, тъй като строежът на ново гнездо е трудна и отнемаща много енергия задача, особено за младите двойки царски орли, които пристъпват за пръв път към размножаване. През март нова двойка избра именно такова гнездо за свой дом. Така общо 4 изкуствени гнезда, построени в рамките на проекта, са заети досега от нови двойки царски орли. 

    При инсталирането на изкуственото гнездо първата стъпка е внимателното подбиране на подходящо дърво и територия. Мястото трябва да е отдалечено от територия на друга двойка, от опасни електропроводи и източници на безпокойство като пътища, и в близост до хранителни ресурси. В идеалния случай в територията ще са наблюдавани млади скитащи птици. Дървото трябва да е високо и стабилно, за да може двойката спокойно да наблюдава околността, да излита с лекота и да набира височина.

    Инсталирането на едно гнездо отнема около ден, като предварително се изготвя основата от клони във формата на колело, което с помощта на алпийска техника се качва на дървото. Там  се вплитат още клони, за да стане масивно и здраво. Достига диаметър от 1,5 до 2 метра, дебелина до 2 м и понякога тежи около 200 кг. То се използва от орлите понякога десетки години. Най-подходящото време за поставянето на гнездата е краят на есента и началото на зимата, за да може през зимата или началото на пролетта орлите да ги заемат и достроят. 


    Поставянето на изкуствени гнезда е важна част от природозащитните дейности, извършвани по проекта, за подобряване на гнездовите и хранителните местообитания на царския орел. Припомняме, че при предишния проект на БДЗП „Опазване на царския орел и ловния сокол в ключовите за тях места от мрежата Натура 2000 в България” бяха поставени също 40 изкуствени гнезда, като 10 от тях са заемани от царски орли през годините, като в някои от тях те продължават да отглеждат поколение.

    Haskovo.net

    Източник: Haskovo.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (2)

    • 1
      Ам
      Американски ХуйГолям
      4 -5
      12:52, 12 яну 2020
      Нали ходих до Маджарово това лято и видях
      Тъй наречния Дом на Оринтолозите -
      Заплодителна база за млади безделничещи девойки и младежи
      ...
      • Гр
        градски
        2 0
        08:47, 13 яну 2020
        Аман от пишман зелени защитници и други целящи само крадене на едни добри пари за нищоправене .Отчитат някакви безсмислени дейности и добре ги афишират по медиите. От къде идват парите и кой ги дава и дали е безкористно.? И не може ли да ги ползват за болни хора или деца?
    Последни новини