![]() |
д-р Живко Христов |
Д-р Живко Христов е общопрактикуващия лекар, който има записани над 5 хиляди пациента. Това е най-голямата пациентска листа в цялата област. Вместо очакваното благоденствие, Д-р Христов и останалите предпочитани лекарите, са най-тежко ударени от забавените плащания от Касата към джипитата. Освен липсата на приходи, д-р Христов наскоро бе принуден за заплати от джоба си още 8 хиляди лева за надхвърлени лимити от направления.
Личните лекари с по-големи пациентски листи имат повече проблеми, категоричен е д-р Христов. Твърдението е в пълна противоположност на разпространеното мнение сред обществеността а и сред други лекари, че най-големите листи превръщат лекарите едва ли не в „бароните на здравната реформа”.
„Да парите вървят с пациентите, но разходите са много повече, а никой не гледа това” казва докторът. „5000 пациенти-5 хиляди лева на месец. Плащам заплати на втори лекар каквото е изискването по закон за практики над 2500 пациенти. Плащам заплати и осигуровки и за две сестри. Плюс консумативи. Вероятно 4 хиляди от тези 5 отиват веднага за разходи” прави разбор доктор Христов. Липсата на приходи обрича такива практики на фалит. Защото разходите не могат да бъдат отложени. Пример-не можеш да забавиш плащанията на осигуровките, защото НАП веднага начисляват глоби и за неплатени и за забавени осигуровки. Глобите стигат до 4 хиляди лева.
„Разбира се че ми е идвало на ум да се откажа. В момента преглеждам деца, възрастни и пенсионери. Записвам само деца, правя една практика в която срещу 5 лв месечен абонамент гарантирам че има всичко което го има и Касата, и си оправям положението. Така ще избегнем и прекомерната работа и зависимостта от разплащателния орган” коментира докторът. И посочва че сега работи от 8 сутринта до 12 вечерта. „Жена ми някак ме търпи” с хумор добавя той.
Плащанията на общопрактикуващите обаче не свършват с това. Всички Джипита имат огромни кредити. „Никой не ни гаранитра пациенти. Помежду си, лекарите са конкуренти и се борят за привличане на клиентела” твърди председателят на ОПЛ-тата в Хасково д-р Николай Николов. 2 –ра и трета поликлиника например са направени със средствата на лекарите които работят там. „Имам 100 хиляди лева кредит” допълва и д-р Христов. С тях той си е построил сграда в където се помещава кабинетът му на улица Каменни. „ За 10 години в болниците са инвестирани 10 млрд лева. Някой от вас да вижда някаква разлика в тях?” риторично запита д-р Николай Николов. За разлика от болничната помощ, джипитата си финансират всичко сами. В техните поликлиники и лаборатории разликата е очевидна.
25 % от практиките в областта не са заети. От началото на годината вече три джипита в Хасково са напуснали професията. Тежкото положение се допълва и от затрудненията със така наречените направления. За последното тримесечие на 2009-та година д-р Христов е имал 660 направления за специалисти и лимит от 5 хиляди лева за изследвания. За първото тримесечие на 2010-та година той е получил 570 направления за специалисти и 3500 лв за изследвания. „Касата казва че като свършиш направленияута можеш да поискаш допълнително. Правиш молба за още 150 да речем, те ти пращат 50. Без обяснения” уточнява Живко Христов.
![]() |
При д-р Христов винаги е пълно |
570 направления за над 5 хиляди пациента, прави 1 направление за 10 души, за целия тримесечн период. Изследвания на хормони пък например струва по 15 лв на хормон. В зависимост от заболяването, се предписва изследвания на между 6 и 12 хормона поне. Когато лимитите на пари за изследвания и направления бъде надхвърлен, лекарят си плаща всичко от джоба. А при големите листи , лимитът винаги се надхвърля. Изходът, тогава е лекарите да отказват направления и изследвания. Сами може да си представите какво ще стане тогава, завършват общопрактикуващите.
Георги Христов