Цветана Пиронкова би Гарбине Мугуруса и се класира за третия кръг на US Open

Цветана Пиронкова се класира за третия кръг на Откритото първенство на САЩ по тенис.
Българката, за която това е първи турнир след повече от три години отсъствие, победи поставената под номер 10 Гарбине Мугуруса (Испания) със 7:5, 6:3 за 84 минути.

32-годишната пловдивчанка записа втората си победа в професионалния тенис от юли 2017 година на "Уимбълдън", където тя участва за последно, след което лекуваше контузия, а междувременно забременя с първородния си син.

Срещу испанката Пиронкова започна трудно и допусна пробив още в първия гейм. Съперничката й поведе с 5:3, но тогава българката преобрази играта си и с два пробива стигна до обрат - 7:5.

Във втората част пловдивчанката имаше възможност да вземе подаването на Мугуруса в четвъртия гейм, но не успя. Все пак тя стигна до пробив за 5:3, след което затвори мача в следващия гейм без да загуби точка.

"Беше за мен трудно да вляза в мача. Опитах се да настроя играта си, да се боря за всяка точка, да остана в мача и съм наистина много, много щастлива, че намерих пътят към победата. Това, което ти липсва най-много е да играеш на корта пред публика. Със сигурност поех някои рискове да дойда тук в Ню Йорк след три години отсъствие. Но все пак мотивацията ме движеше напред през цялото това време. Не съм имала някакви особени очаквания при първото ми участие на такъв голям турнир, но това е добре дошло", каза Пиронкова след мача.

В третия кръг на турнира Пиронкова ще играe срещу хърватката Дона Векич, която разгроми румънката Патрисия Мария Тиг с 6:2, 6:1 за 69 минути.

Българката има три победи в три мача срещу Векич. За последно двете играха през март 2016 година на турнир в Сан Антонио, когато Пиронкова спечели убедително с 6:2, 6:1.