Стилияна Николова спечели златния медал на Европейското първенство по художествена гимнастика

Стилияна Николова спечели златния медал в многобоя на 40-о европейско първенство по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща, предава БТА. Така България запази титлата си, след като пред миналата година в Баку шампионка стана Боряна Калейн. Този път тя се класира на четвърта позиция, след като допусна неточности на обръч и на топка.

18-годишната Николова представи изключително силно всичките си четири композиции и събра 143.750 точки (35.700 на обръч, 37.200 на топка, 36.050 на бухалки, 34.800 на лента).

Възпитаничката на Валентина Иванова започна със страхотно изпълнение на бухалки и получи 36.050 точки, след което на лента също беше перфектна и беше оценена с 34.800 точки. На обръч Николова също беше уникална и записа 35.700 точки, а в последното си излизане на килима с топка беше недостижима и беше оценена с невероятните 37.200 точки - най-силната оценка на шампионата изобщо!

Миналата година в Баку 2023 тя се нареди трета след Калейн и София Рафаели, но този път показа изключителната си класа и взе златото безапелационно с огромна разлика през останалите гимнастички. За Стилияна Николова това е първа европейска титла след двата бронзови медала от Тел Авив 2022 и Баку 2023.

На второ място се нареди световната шампионка в многобоя от София 2022 София Рафаели (Италия) със 139.750 точки (36.300, 35.500, 34.000, 33.950), която продължава да няма абсолютна европейска титла до момента в кариерата си. Бронзовото отличие стана притежание на шампионката на планетата от Валенсия 2023 Даря Варфоломеев (Германия) със 138.450 (35.500, 36.600, 35.100, 31.250). Тя допусна сериозни грешки на лента, на обръч имаше излизане на уреда извън терена и като цяло игра с доста неточности.

Боряна Калейн завърши на четвърто място. Българката, която е защитаваща титлата си от Баку 2023, събра 135.550 точки, след като има 34.150 на обръч, 33.300 на топка, 34.300 на бухалки и 33.800 на лента.

Възпитаничката на Марияна Памукова започна много силно с изпълнение на лента и получи оценка от 33.800 точки. Във второто си излизане на килима Калейн имаше неточности в композицията си с обръч и съдиите й дадоха 34.150, от които 17.7 за трудност. От щаба подадоха контестация за трудност с тяло, която беше отхвърлена. На топка Боряна Калейн беше оценена с 33.300 точки, след като имаше едно изпускане, а в последното си съчетание с бухалки игра много силно и има 34.300 точки.

От 18:45 часа стартира надпреварата при ансамблите. България в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева е със стартов номер 9 във втората група от 21:00 часа и ще покаже първо композицията си с пет обръча.

Утре предстоят финалите на отделните уреди. Шампионката Стилияна Николова ще вземе участие в три от три възможни финала - на обръч, на топка и на лента. Боряна Калейн с най-високи резултати на обръч и бухалки намери място сред най-добрите осем на тези два уреда. Дебютантката при жените Елвира Краснобаева ще спори за отличия на бухалки и на лента.