От х:

Днес в x:

Увеличиха се пожарите в областта, 20 са през последната седмица

Пожарната обстановка на територията на област Кърджали през месец юли се усложни значително вследствие на настъпилото засушаване и трайно повишаване на температурите. За периода от 4 до 11 юли 2016 година. звената при РД „ПБЗН” - Кърджали са реагирали на 37 сигнала за произшествия при 13 сигнала за периода от 27 юни  до 4 юли 2016 г..

През последната седмица възникнаха 20 пожара, 14 от които са пряко свързани с пожароопасния летен сезон. В резултат на тези произшествия са унищожени: селскостопанска постройка 50 кв.м., 510 бали фураж, 4 дка окосен фураж, 10 куб.м дървен материал и 33 дка горска постеля, сухи треви и храсти.

Всички пожари в горския и селскостопанския фонд са възникнали в резултат на проявена човешка небрежност, поради което РД „ПБЗН” - Кърджали се обръща с призив към населението на областта за спазване правилата за безопасност през пожароопасния летен сезон:

  • Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
  • Не трябва да се пали огън в гората освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки - /предварително/ от гума или /на място/ от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).
  • Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
  • Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър, който може да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция. Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За да не се допусне самозапалване прясното сено, е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.
  • Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.

Ако въпреки предприетите мерки възникне пожар на открито, РД „ПБЗН” - Кърджали дава следните съвети за действия:

  • Ако забележите признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо бързо да оцените обстановката - да се ориентирате за мястото на възникване на пожара, фронта и посоката на придвижване на горенето и скоростта на разпространение.
  • При опасност от бързо усложняване на обстановката трябва да потърсите безопасен път да напуснете района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци.
  • След като избегнете първоначалната опасност, по най-бързия начин трябва да подадете съобщение за забелязания от вас пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството на населеното място.
  • Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от вашето навременно и точно съобщение зависи техният живот.
  • Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.
  • Важно е да предпазите дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя и задължително да защитите дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.

Регионален пресцентър на МВР

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини