От х:

Днес в x:

Данъчният рай на най-богатите - разкритията Paradise Papers

Редица действащи и бивши световни лидери са включени в базата данни за офшорни компании, публикувани вчера.

Международният консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) във Вашингтон публикува откъси от около 13,4 млн документи, отнасящи се до финансите на около 120 политици от различни страни, предадоха световните агенции.

Архивът получи общото название "Парадайз пейпърс" (Paradise Papers). Достъп до документите е получил германският в. "Зюддойче цайтунг", който ги е споделил с ICIJ, в. "Гардиън", Би Би Си и в. "Ню Йорк таймс".

Британската кралица Елизабет Втора е инвестирала част от личните си средства в офшорни данъчни убежища, показват документите. Мениджърите по инвестициите на кралицата са инвестирали около 10 милиона лири (13 милиона долара) в офшорни ценни книжа на Бермуда и на Каймановите острови. Няма признаци за нередности при инвестицията, отбелязва Асошиейтед прес.

Част от парите на кралицата обаче са отишли при верига магазини, обвинявани, че се възползват от бедни семейства и хора в неравностойно положение, отбелязва в. "Гардиън".

До назначаването си на поста държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън е ръководил офшорната компания "Мариб ъпстрийм сървисиз", създадена на Бермудските острови през 1997 г., чиято цел е била разработката на газови и петролни находища край йеменския град Мариб.

Тилърсън е бил част от съвета на директорите от 1997 до 1998 г., когато е бил и председател на филиала на "Ексон" в Йемен, отбелязва ICIJ.

Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос притежава дял от транспортна фирма, разположена на Маршаловите острови. Фирмата е получила милиони долари от компания, чиито собственици включват зет на Путин и руски магнат, който е обект на санкции от страна на САЩ. Международния консорциум на разследващите журналисти подчертава, че това създава опасност от конфликт на интереси при Рос, който помага за определянето на икономическата и търговска политика.

Други световни лидери, споменати в списъка, са колумбийският президент Хуан Мануел Сантос, либерийската му колежка Елън Джонсън-Сърлийф и синовете на турския премиер Еркам и Бюлент Йълдъръм.

Редом с тях са бившият президент на Коста Рика Хосе Мария Фигерес, Мадона, Боно и бившият върховен главнокомандващ на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк.

Фигурират също трима бивши премиери на Канада - Жан Кретиен, Пол Мартин и Брайън Мълруни. Вътре са бившият костарикански президент Хосе Мария Фигерес, както и бившите премиери на Япония и Пакистан - Юкио Хатояма и Шаукат Азиз. Кралицата на Йордания Нур също е в списъците.

В документите се споменават и германски компании, без да става ясно в каква степен те са свързани с офшорни предприятия: компанията за наем на коли Sixt (Сикст), пощенският концерн die Deutsche Post (Дойче пост), електротехническият гигант Сименс (Siemens), фармацевтичната компания Bayer (“Байер“), банковият конгломерат Deutsche Bank (“Дойче банк“).

Досието съдържа и около 1000 имена на немски граждани, включително бившият канцлер Герхард Шрьодер.

Освен това документите показват, че руски държавни финансови институции инвестират стотици милиони долари в Туитър и Фейсбук, отбелязва в. "Гардиън".

Данните са получени от компаниите за офшорни услуги "Епълби" и "Ейжасити тръст", отбелязва ТАСС.

Законно или незаконно

Журналистическата организация подчертава, че има законни видове използване на офшорните компании и тръстове и тя не намеква, че които и да било лица или компании, споменати в документите, са нарушавали закона.

Документите обаче показват "колко дълбоко офшорната финансова система е преплетена със световете на политиците, частното богатство и корпоративните гиганти, които избягват данъци чрез все по-изобретателни счетоводни маневри", добавя ICIJ в изявлението си, цитирано от ДПА.

Как се започна

През април 2016 година споменатият журналистически консорциум разпространи извадки от 11,5 млн. документа с данни за офшорни сметки на действащи и бивши световни лидери, видни политици, а също на предприемачи, спортисти и мениджъри.

Отчетите, наречени „Панамски документи“, се базираха на изтекла информация от панамската компания Mossack Fonseca (“Моссак Фонсека“), която предоставя юридическа помощ при регистрацията на компании в офшорни зони.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини