От х:

Днес в x:

Мюфтийството оттегля предложенията си за новия Закон за вероизповеданията

Лют спор се завърза в студиото на „На светло“ по Нова телевизия по горещата тема за вакъфските имоти. Адвокатът на главното мюфтийство Красимир Руев получи упреци, че според неговите аргументи в един момент цялата територия на България трябва да бъде върната на мюфтийството, а той самият ще има работа за 100 живота напред.
Мюфтийството води дела за 304 имота на обща площ 306 дка, обясни Руев. „Мюсюлманското вероизповедание не е ДПС и ДПС не е мюсюлманското вероизповедание“, заяви той.

Мюфтийството оттегля своите предложения за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, съобщи Руев. Това ще стане официално следващата седмица. Мотивът на главния мюфтия е „поради незрелостта на българското общество“.

Писателят Христо Бойчев изрази опасенията си, че въпросния закон, който е база за претенциите на мюфтийството, не е реституционен, а реставрационен. „Мюфтийството може да си поиска цяла България“, каза той.

Светозар Филипов от сдружение „Обединени езически вероизповедания“ скочи срещу Руев: „В Гърция за колко имота имате претенции? В другите държави няма такова нещо“. Оказа се, че едно от основанията за претенциите на мюфтийството е документ, според който вероизповеданието е правоприемник на Османската империя у нас. „Един път като се откажеш от правоприемство, не можеш да искаш пак“, каза Велизар Цолакидис от фенклуб „Ботев Пловдив“. Според него, умишлено се нагнетява напрежение в България.

Цолакидис отрече зад вчерашния протест в Пловдив да са стояли партии. Напротив, футболните фенове дори помолили представители на партии да се махнат.

В предаването се включи и Павел Шопов, провокиран от водещата, която каза, че неговият подпис стои зад законопроекта, даващ право на вероизповеданията да си искат имоти. На протеста на заместник-председателя на „Атака“, че бил включен късно, водещата се ядоса: „Защо трябва да ви включим веднага? Да не сте привилегирован нещо?“.

Шопов обясни, че бил подписал законопроекта, защото бил подведен. В „Атака“ мислели, че с промените ще бъдат върнати имоти на Българската православна църква и ще се уреждат трудовите права на свещенослужителите. Когато разбрал в действителност за какво става дума, Шопов веднага оттеглил подписа си. Той изтъкна, че „Атака“ били в основата на противодействието на този закон.

Източник: http://www.dnesplus.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини