От х:

Днес в x:

29 °C

Viasat Nature запалва сезона на вулканите

Три експлозивни премиери представят най-мощната и най-неразбраната сила на Земята, със специален фокус върху вулканичното наследство, което тихо се простира в собствения ни двор в Централна и Източна Европа.

Този август Viasat Nature повишава градусите. Сезонът на вулканите е специално телевизионно събитие, което отвежда зрителите от създадените от огъня острови на Тихия океан до спящите гиганти на Франция и задава въпрос, за който малцина от нас изобщо се замислят: какво би се случило, ако земята под Европа се събуди?

Мащабна, впечатляваща и напълно актуална, рубриката идва в момент, когато темата действително е на дневен ред. Етна изригна отново през юни, а вулканолозите в цяла Европа следят внимателно какво се случва под земната повърхност.

Видео за „В очакване на изригването“ по Viasat Nature

В ОЧАКВАНЕ НА ИЗРИГВАНЕТО
18–21 август от 21:00

Вулканите са най-мощната сила, която оформя нашата планета, а влиянието им се простира по всички континенти. В четири епизода „В очакване на изригването“ (Volcano Countdown) обикаля света, за да открие, измери и разгадае живота на някои от най-внушителните вулкани на планетата – от катастрофалните мащаби на Везувий през 79 г. сл. Хр. до поразителното изригване на Хунга Тонга-Хунга Хаапай през 2022 г.

Всеки епизод съчетава задълбочена наука със зрелищни кадри, търсейки най-опасния вулкан във всеки регион и задавайки въпроса дали сме по-близо до това да предскажем кога може да изригне. Защото срещу всяка частица разрушение, която вулканът носи, стои и способността му да изгражда континенти, да обогатява почвата и тихо да оформя човешката цивилизация. „В очакване на изригването“ разкрива крехкия баланс между съзиданието и унищожението, който се разиграва буквално под краката ни.

ВУЛКАНИЧНИ ОСТРОВИ: ГОРЯЩА ЗАПЛАХА
Премиера: 24 август от 21:00

За жителите на Гваделупа, Реюнион и Май от заплахата никога не изчезва напълно. „Вулканични острови: горяща заплаха“ разглежда постоянния риск, пред който са изправени общностите, живеещи на най-уязвимите вулканични острови и отвъд морски територии на Франция, където изригване може да се случи във всеки момент.

От гъсто населените склонове на Ла Суфриер в Гваделупа до бдителните обсерватории на Реюнион, специалният документален филм показва как вулканолозите работят денонощно, за да предскажат непредсказуемото и да предотвратят повторение на катастрофата на връх Пеле през 1902 г. – едно от най-смъртоносните вулканични бедствия в документираната история.

В ОПАСНАТА ЗОНА: ВУЛКАНИТЕ НА ФРАНЦИЯ
Премиера: 25 август от 21:00

Изглежда спокойно. Мястото е защитено от ЮНЕСКО. И може би не е толкова мъртво, колкото всички предполагат. „В опасната зона: Вулканите на Франция“ отвежда зрителите до Шен дьо Пюи – впечатляваща верига от над 80 вулкана, издигащи се тихо над пейзажа западно от Клермон-Феран.

Документалният филм изследва науката, историята и риска, свързани с този забележителен ландшафт, и задава въпроса, който не дава спокойствие на местните геолози: възможно ли е тези отдавна спящи гиганти някога отново да изригнат и какво би означавало това за общностите, изградили живота си в тяхната сянка?

ВУЛКАНИТЕ В СОБСТВЕНИЯ НИ ДВОР

Централна и Източна Европа крие вулканично наследство, много по-старо и богато, отколкото повечето хора осъзнават.

Древен огън, застинал в пейзажа. Части от Германия, Чехия и Полша съхраняват значителни следи от древна вулканична активност – от геопарка Порфирланд в Източна Германия до Бохемския рай и Броумовско в Северна Чехия и подходящо наречената Земя на изгасналите вулкани в Полша. Тези ландшафти свидетелстват за вулканична активност от преди приблизително 300 милиона години – много преди динозаврите да се появят на Земята. Днес те се утвърждават като места за опазване на геоложкото наследство и геотуризъм, а не се възприемат като опасни зони.

По-широка система, която е напълно жива. Официалният европейски каталог посочва 47 вулкана, принадлежащи на европейски държави или наблюдавани от тях, както и 72 активни вулкана в мониторинговите територии на Франция, Гърция, Италия, Португалия и Испания. Етна в Сицилия остава безспорно най-активният вулкан на континента, с история на изригвания, простираща се стотици хиляди години назад. На 30 юни 2026 г. той изригна отново – актуално напомняне, че вулканичната история на Европа продължава да се пише.

Към 31 март 2026 г. 40 вулкана по света са били в състояние на продължаващо изригване. Сред активните вулкани в Европа са Етна, Стромболи и Кампи Флегреи в Италия, наред с неспокойните вулканични системи на Исландия. Вулканичното поле Айфел/ЛаахерЗее в Германия също остава обект на сериозно научно наблюдение – тихо напомняне, че дори предполагаемо изгасналите вулкани в Централна Европа продължават да бъдат следени, за всеки случай.

Както показва Сезонът на вулканите по Viasat Nature, границата между древната история и опасността, която съществува и днес, е много по-тънка, отколкото си мислим. Гледайте през август – всеки делничен ден от 21:00.

Пълната ТВ програма е на www.viasatnature.eu/bg

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини