От х:

Днес в x:

Откриха Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии с инвестиции 200 млн. лв. от правителството и бизнеса

Технологичните гиганти Google, DeepMind, Amazon Web Services и български ИТ компании, начело със "Сайт Граунд" (SiteGround), правят инвестиция в първия по рода си център в Източна Европа, наречен INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии).

INSAIT има амбицията и потенциала да се превърне в един от водещите изследователски и образователни центрове в света, предоставяйки за първи път условия на работа, съпоставими с тези в западни университети.

INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите технологични университета в света - швейцарските Федерален технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и  Политехнически университет в Лозана (EPFL), чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет "Св. Климент Охридски", а световноизвестни учени от САЩ, Израел и Швейцария ръководят и съветват центъра според най-добрите практики.

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, е финансиран от българското правителство с близо 170 млн. лв. за период от десет години. Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева - Google и DeepMind ще финансират INSAIT с близо 6 млн. лв. през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 млн. лв. - това беше обявено днес на официалната церемония за откриването на INSAIT в Националния дворец на културата.

Визията на INSAIT получава пълна подкрепа от технологичния сектор в България. Към момента институтът е привлякъл финансиране от 12 млн. лв. от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 млн. лв. от други известни технологични предприемачи и инвеститори, сред които Васил Терзиев, Богомил Балкански, Иван Осмак, Атанас Симеонов, Неделчо Спасов, Станимир Василев, Светозар Георгиев, Христо Христов, Любомир Минчев, Иво Евгениев.

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаването на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции, като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

Жоел Мезо - президент на ETH-Цюрих, коментира, че "науката изгражда културни мостове - нещо, от което светът се нуждае повече от всякога. Радвам се, че ETH-Цюрих, чрез партньорствата на нашите преподаватели с INSAIT, може да допринесе за укрепване на научните връзки с България и Европа", добави той.

Президентът на EPFL в Лозана Мартин Ветерли отбеляза, че EPFL продължава да подкрепя научните изследвания на високо ниво в сферата на технологиите в Източна Европа. "Това показва, че вярваме в потенциала на страни като България в бъдеще да се превърнат в основни играчи на академичната сцена, особено в областта на компютърните науки и изкуствения интелект".

Джеф Дийн, директор на Google AI, каза: "Горди сме да подкрепим работата на INSAIT. Източна Европа има невероятен набор от таланти в областта на компютърните и инженерните науки. Нашето желание е да помогнем на INSAIT да се превърне в център на световно ниво, привличащ най-добрите изследователи от региона и света. Има още много работа, която трябва да свършим в областта на изкуствения интелект и компютърните науки, и инициативи като тези са от решаващо значение, за да се гарантира, че технологията може да бъде от полза за всички. Нямам търпение да видя новаторската работа, която ще произведе INSAIT".

Байрън Кук, вицепрезидент на Amazon Web Services, заяви, че във всеки момент днес учени, инженери и софтуерни разработчици създават следващата иновация, която ще промени живота ни завинаги. В Amazon Web Services се ангажираме да помагаме на хората да придобият нови умения, които ще са необходими за работата им в бъдеще. С откриването на INSAIT в София очакваме с нетърпение да надградим бъдещите специалисти с по-добри умения за анализ и изследвания, и ще помогнем за насърчаването на иновации и предприемачество, което ще бъде от полза за обществото като цяло, добави Кук.

Тенко Николов, управляващ партньор на най-големия инвеститор в проекта до момента, SiteGround, коментира, че когато са се полагали основите на екипа през 2004 г., една от целите им е била да докажат, че с работата си може да влияеш положително на световно ниво, дори и от малка страна в Източна Европа като България. "По онова време тази мисъл изглеждаше нереалистична. Но за последните 18 години, благодарение на изумително талантливите, отдадени и способни ИТ специалисти в екипа ни, които избраха да останат да работят в България, в SiteGround го доказахме в нашата сфера на дейност. С подкрепата си към INSAIT днес се надяваме още повече таланти да направят този избор. Благодарение на това, че INSAIT ще им предостави поле на изява и подкрепа от най-добрите умове на компютърните науки, и AI технологии в световен мащаб, се надявам някой ден създаването на следващата голяма световна технология в България да звучи съвсем реалистично, защото съм убеден, че имаме талантите, с които да го постигнем", изрази увереност Николов.
 
За да изпълни своята мисия, INSAIT планира да развие изследователски и образователни програми на световно ниво, които обхващат основите и приложенията на изкуствения интелект и компютърните науки. Подкрепата, която получава от българското правителство, от световните технологични гиганти и от технологичната индустрия в България, ще позволи на INSAIT да привлече учени от световна величина в тези области. Амбицията на INSAIT e да обучи следващото поколение визионери, висококвалифицирани изследователи и технологични лидери. Това ще насърчи най-добрите млади таланти да останат и да се върнат в страната, ще създаде повече възможности за работа в региона и ще осигури подходяща среда за предприемачи, успешни технологични стартъпи и партньорства.

Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект. Проф. Вечев е носител на множество международни награди, включително и на наградата "Джон Атанасов" за постижения в областта на компютърните и информационните технологии (2009). Той е единственият българин носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 млн. лв. през 2016 г. и 4 млн. лв. през 2021 г.). Проф. Вечев е също предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб. Изпълнителен директор на института е инженер Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария и завърнал се в България.

"Научноизследователската и образователна дейност на световно ниво е в основата както на всяка стабилна и конкурентна икономика, така и на технологичния прогрес. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние не само върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, но и върху ролята и авторитета на страната", заяви проф. Вечев.

INSAIT беше открит днес от министър-председателя Кирил Петков на специално събитие в зала 3 на НДК пред представители на академичната и на бизнес общността в България, и на гости от чужбина. В откриването на института участваха президентът Румен Радев, федералният министър по икономически въпроси, образование и изследвания и президент на Швейцария (2021 г.) Ги Пармлин, еврокомисарят Мария Габриел, министърът на образованието и науката професор акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков, президентите на водещите швейцарски университети ETH Zurich и ЕPFL, директорът на Google AI Джеф Дийн, носителят на наградата "Тюринг" ("компютърният Нобел") проф. Шафи Голдвасер от Масачузетския технологичен институт и Бъркли, Нобеловият лауреат и двигател на израелската стартъп революция Дан Шехтман.

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини