От х:

Днес в x:

САЩ иска да обучаваме либийци в Ново село, Безмер и Граф Игнатиево

САЩ поискаха по-активно използване на военните съоръжения в Ново село, Безмер и Граф Игнатиево за подготовка и обучение на военнослужещи от либийската армия. Посолството на САЩ у нас е посредничило за исканията от американска страна, посочва БТА.

Това съобщи министърът на отбраната Ангел Найденов. Найденов посочи, че това е съвместно споразумение между САЩ и Либия с предложение към България да поеме обучението. Предложението е било обсъждано и в рамките на НАТО и може да се очаква, че ще бъде част от мисията на Алианса за следвоенното възстановяване на Либия и подготовка и обучение на части от либийските сили за сигурност, посочи министърът.

Найденов уточни, че не става дума за подготовка на полицейски служители и части, а за военнослужещи. Първоначалната информация е за подготовка на 5000 до 8000  военнослужещи в рамките на тригодишни ротации, с численост между 150 и 200 души, за период между 5 до 8 години като обучението ще се осъществява както от американски инструктори, така и от български военнослужещи.  

Към този момент продължават разговорите и уточняването на всички детайли, свързани с правната рамка, със финансовите измерения, с техническите въпроси, включително и по отношение на статута на силите.

Найденов обясни, че това е операция, която се включва във вече подписаното споразумение между България и САЩ за изграждането на съвместните военни съоръжения, заедно с подготовка и обучение и на представители на трети страни.  

От гледна точка на това споразумение не се налага да се сключва отделно споразумение между България и САЩ или между България и Либия за приемане на либийските военнослужещи на българска територия.

Министърът цитира становище на експерти, че след като до този момент имаме  осъществено обучение и тренировки на военнослужещи от страни, които не членуват в НАТО, може и да не се налага отделно споразумение, което да не се ратифицира от парламента.

Ангел Найденов обаче смята, че независимо от подобни заключения Народното събрание трябва да бъде информирано и е негова преценката дали ще има ратификация със закон.

Към този момент позицията е за приемливост на предложението и необходимостта от продължаване на работата по до уточняване на детайлите. Във връзка с това се очаква посещение на военнослужещи от европейското и африканското командване на силите на САЩ, с които да бъдат уточнени всички  въпроси, предмет на споразумението или влизащи в обхвата на тази операция.

Относно това дали страната ни ще има финансови ползи от подобно обучение, министърът не пожела да коментира отсега какво ще получи България. Той посочи, че всички разходи, които се предвиждат да бъдат правени за това обучение, ще бъдат заплащани от либийската страна, включително ползване на въоръжение, което ще предостави българската страна за нуждите на подготовката.  

Найденов даде пример, като посочи, че през 2010 г. непреките ползи от ползването на военните съоръжения надхвърлят 4 млн. долара, през 2011 г. те са близо 6 млн. долара, а през 2012 г. - 12 млн.долара.

Министърът на отбраната посочи, че това са средства, които се получават и от местната икономика и от български фирми, които са доставчици, и фирми, които участват в поддържането на съоръженията.

САЩ са се обърнали и към  други страни за подобно обучение и има приети предложения.  Най-малко пет страни от НАТО са ангажирани за въпроса за  приемане и обучение на служители от силите за сигурност на  Либия, посочи министърът.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини