От х:

Днес в x:

Жители на Устово вкарват в Административния съд решението за фотоволтаична централа

Решението на Общинския съвет в Смолян за отдаване на терен от около 40 декара за изграждане на фотоволтаична централа в квартал Устово ще бъде обжалвано в Административния съд. Това обявиха жителите на квартала по време на протест срещу проекта, организиран заради опасенията им от сериозни екологични и инфраструктурни последици.
 
Недоволството на местните е насочено както срещу самото инвестиционно намерение, така и срещу начина, по който е взето решението. Според протестиращите липсва обществено обсъждане, а не е направена и необходимата екологична оценка за въздействието на централата върху природата и живеещите в близост хора. Те настояват за спиране на всички дейности, свързани с реализацията на проекта.
 
По време на протеста бе събрана подписка срещу изграждането на фотоволтаичната централа, като до момента подкрепата си са заявили над 500 души. Именно тя ще бъде приложена към жалбата, която предстои да бъде внесена в Административния съд.
 
Един от организаторите на протеста, Екатерина Станчева – председател на Първи дамски клуб за развитие на община Смолян, заяви, че планираната централа ще се намира в непосредствена близост до жилищни имоти. По думите ѝ допълнителен проблем е предвиденото изсичане на горска територия, което според жителите застрашава екологичното равновесие в района.
 
Протестиращите изразиха притеснения и за безопасността на инфраструктурата, включително път II-86 и тунела на главната пътна артерия, който преминава под терена, определен за централата. Според тях проектът може да доведе до дългосрочни негативни последици за квартала и целия град.
 
Проявата бе изцяло гражданска, но на нея присъстваха и общински съветници от опозицията в местния парламент, както и представители на различни политически формации, които също се обявиха против отдаването на терена за изграждане на фотоволтаичната централа.
Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини