От х:

Днес в x:

Цената на тока за бита безсрочно остава в ръцете на регулатора

Енергията за домакинствата ще се купува по специален борсов механизъм

Енергийният регулатор ще продължи безсрочно да определя цената на електроенергията, която ще плащат домакинствата, както и компенсациите, които ще получават крайните снабдители като "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про", ако купуват енергията на по-високи от държавно фиксираните в специално новосъздаден механизъм на борсата за ток.

Това предвиждат поправки в закона за енергетиката, внесени в парламента в понеделник от депутатите на ГЕРБ Делян Добрев, на ИНТ Павела Митова, на Драгомир Стойнев от БСП и други народни представители.

С тях управляващото мнозинство се опитва да уреди въпроса със запазването на ниските тарифи на електроенергията за бита, но в същото време създава предпоставки за определянето им на тъмно и без точни финансови разчети, което може да доведе до проблеми с бюджетния дефицит.

Как трябваше да бъде

Сегашните текстове на закона за енергетиката предвиждат от 1 юли 2025 г. вече Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да не определя количества енергия, които АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2", "Ей И Ес Гълъбово" и държавните хидроцентрали да са длъжни да продават на обществения снабдител НЕК по фиксирани от регулатора цени, а НЕК на свой ред - на крайните снабдители. В последното шестмесечие на настоящата година пък беше предвидено Министерският съвет да определя базова цена на тока за бита, която да плащат битовите потребители, а снабдителите да бъдат компенсирани от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), ако на борсата цените са по-високи от плащаните от клиентите им. Ако пък са по-ниски, те ще трябв ада връщат разликата във ФСЕС. След това от 1 януари 2026 г. трябваше да отпадне напълно държавната намеса в определянето на цените и домакинствата да сключват договори с доставчиците на електроенергия в конкурентна среда.

След като обаче две от партиите в управляващата коалиция и "Възраждане" внесоха поправки за отлагане на свободните цени на тока и на първо четене в пленарна зала миналата седмица бяха приети предложенията на БСП и ИТН за отсрочка между 2 и 5 години, сега внесените текстове на практика оставят регулирането безсрочно. Базовата цена ще се определя от КЕВР, защото депутатите се били обединили около мнението, че това е най-компетентният орган, каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНР в понеделник.

Вече цени на тъмно и според парите във ФСЕС

И тук е най-интересното. Досега регулаторът определяше всички цени по веригата производство, пренос, разпределение и снабдяване по база разходите на съответните дружества. Докладите за това бяха публични и подлежаха на обществено обсъждане.

Вече базовата стойност за един мегаватчас ще се определя според предоставени средства по целева програма, приета от Министерския съвет, и/или според наличните пари във ФСЕС за 12-месечния регулаторен период. Засега такава програма няма приета, във фонда постъпват средствата от продажбата на държавните спестени парникови емисии и приходите от електроцентралите при продажба на енергията им на цени над определен нормативно таван.

Предвидено е обаче едногодишната базова цена да може да бъде променяна извънредно при недостиг на средства по целевата програма или във ФСЕС или при съществено изменение на прогнозната пазарна цена за базов товар.

Тоест, законът ще позволява базовата цена да бъде нагласена така, че да съответства на разходите, които трябва да се направят за компенсиране на крайните снабдители, ако борсовите цени са над базовата.

Станков: Много е хубаво, всеки ще си знае разходите

"Това, че отлагаме либерализацията, е нещо много хубаво за потребителите, защото те ще имат предвидимост – всяка година на 1 юли каква е цената на тока до следващата година, до 30 юни. Всеки 12 месеца те ще знаят каква е предвидимата сметка за ток на базата на това каква енергия потребяват. В противен случай, излагайки ги директно на високите цени на електроенергията на свободния пазар – това означава, че всеки месец, въпреки еднаквото им потребление, те ще получават различни сметки за ток и трудно могат да си направят домашния бюджет", коментира пред БНР енергийният министър.

Той уверява също така, че във ФСЕС има достатъчно средства, които да покриват компенсациите в сметките на домакинствата, ако борсовите цени са над базовата, но освен за бита държавата е поела ангажимент да обезщетява и бизнеса при високи тарифи на свободния пазар. Към момента не са представени разчетите и по тази програма. Освен това компенсациите за "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" също ще се определят от КЕВР на закрити заседания и не е сигурно доколко обществеността ще получава информация какво се случва с тези разплащания.

Веднъж на три месеца корекция на компенсациите

Предвидено е веднъж на три месеца при определяне на размера на компенсацията за доставчиците комисията извършва корекция с надвзет/недовзет приход, ако сметките не са направени достатъчно добре.

И ако за освобождаването на пазара на дребно за бита Еврокомисията е приела да се отложи безсрочно, за продажбата на едро – от електроцентралите, още от 1 юли тази година се спира определянето на квоти от електроцентралите за продажба на фиксирани цени.

За да се спази изискването на Брюксел за либерализацията на пазара на ток на едро, е измислено да се създаде нов сегмент (механизъм) на борсата за ток, койт она хартия ще е отворен за всички продавачи (т.е. производители на електрическа енергия и търговци) и ще включва новосъздаден форуърден нестандартен продукт (разработен на търговска основа и търгуван на организиран борсов пазар). На практика обаче само НЕК, като координатор на балансираща група с участници държавните електроцентрали и "ЕЙ И Ес", от която държавата е длъжна да купува тока, ще може да отговори на търсенето на електроснабдителните дружества, коментираха търговци на ток пред Mediapool.

Докато борсовите цени станат изцяло стабилни

Практически този механизъм ще позволява на "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" да търсят необходимата им енергия и потенциалните продавачи да им предлагат продукти, които се очаква да са с голямо отклонение в заявките за съответните дни, тъй като потреблението на домакинствата не може да се изчисли точно. Снабдителите ще могат да играят и на другите сегменти – "ден напред" и "в рамките на деня", за да могат да си допълват необходимата им енергия или да изчистват излишната.

България ще бъде готова да либерализира напълно своя пазар на битови потребители, когато видим, че цените на борсата са изцяло стабилизирани, заяви Станков, макар свободния пазар на каквато и да било стока се влияе от различни обстоятелства и няма как цените ѝ да са изцяло стабилни. И именно търсенето на изгодни цени движи пазарите и би позволило на свободните търговци да се възползват от ниските и дори отрицателните цени на борсата, за да могат да предложат те стабилни цени на клиентите си в конкуренцията с останалите доставчици.

По думите на Станков и към днешна дата българските битови потребители плащат най-ниската цена в Европа за електрическа енергия. "Искаме да продължи да бъде така", декларира министърът.

Предстои да се види какво точно ще приемат депутатите като окончателни текстове.

В предложените е заложено също така КЕВР в ежегодните си доклади до Европейската комисия да включва информация за напредъка към постигане на ефективна конкуренция между доставчиците и прехода към пазарно обусловени цени за битови клиенти.

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини