От х:

Днес в x:

Ахмед Доган обяви оттеглянето си

В навечерието на двадесетата годишнина от своето учредяване ДПС откри своята редовна Седма национална отчетно-изборна конференция.

В рамките на анализа си за последните 15 години от развитието на България лидерът на ДПС Ахмед Доган обяви, че оттеглянето му е въпрос на време.

"В проекта за развитие на ДПС не беше заложено утвърждаването му като лидерска партия, но за съжаление това е политически факт. Никога не съм се представял, че само с едно изкарано от контекст изречение ще променя парламентарния вот на други партии", каза председателят на ДПС. 

"Като лидер на ДПС се превърнах в политически гръмоотвод на всички негативни явления и процеси в страната. Когато кажа нещо, съм виновен по право, когато мълча, съм още по-виновен за целия преход”, каза той.

"Идеята за ДПС е 25 години от живота ми и не съжалявам, че го създадох и му се отдадох. Напротив осъзнах, че принципите на идентичността имат силата на природен закон, за което ви благодаря. Но идва време на раздяла на родителя с рожбата си. Знам, че не сте готови за този неизбежен акт. Но това трябва да се случи. Дали сега или след една година, няма особено значение, но това трябва да стане", каза той.


Докладът на Доган

Първа точка: Какво направи БСП 

"В условията на прехода БСП не можа да продуцира качествено адекватен социалистическия проект за развитие на България. Прочитът на различните й програми, от гледна точка на националната визия за развитие на страната, по-скоро показва стремеж към запазване на социално-икономическото статукво, или забавяне на неговото формиране". Това каза на 7-та конференция на ДПС председателят на партията Ахмед Доган.

Според него в различен ракурс тезите на БСП повтарят едно и също – как в условията на дивия капитализъм бедните стават още по-бедни, а богатите - още по-заможни. Той каза още, че в периода на прехода левицата е предлагала облекчаващи социалната цена мероприятия, а митът за социалната държава за по-ефективна образност се е свързвал със скандинавския модел (където всеки се труди и получава според труда си). Като контрапункт в периода на прехода левицата прокламира латиноамериканския модел – работиш много, получаваш малко, като естествено развитие на посткомунистическия „пазарен модел” на България.

Доган определи кабинета Станишев за успешен по всички общоизвестни политически критерии, а по икономически показатели е най-успешното правителство на прехода. 

Лидерът на ДПС поясни, че за последните 8 години страната е в реален икономически възход със средногодишен темп на нарастване на Брутния вътрешен продукт с над 5,5 %. Това развитие за 8 години е довело до над 2 пъти нарастване на бюджетните приходи, на средната работна заплата и на средната пенсия. За същия период инвестициите в България са 76 милиарда евро, от които 31 милиарда са преки чуждестранни и 45 милиарда евро са български.

Доган дебело подчерта, че за икономическата среда в България това си е направо инвестиционен бум, който едва ли ще се повтори в близките години. Той обаче каза, че обществото не е информирано за тези добри икономически резултати.

Втора точка: Национална визия за бъдещето

По думите на Ахмед Доган сега демокрацията се оказа толкова уязвима, каквато беше през първите години на прехода. Според него има политически дефицит на национална визия за бъдещето. 

"Това, което бие на очи от тази гледна точка, е шокиращо: с идеята за „нежна революция” на д-р Желев, „пътят към Европа”, политически плурализъм, свобода на словото, артикулация на темата за правата и свободите на човека, фиксирани в основните клаузи на Новата конституция, в основни линии се провежда политическата реформа на държавата и социално-икономическата структура на обществото. И с това се изчерпва необходимостта от Национална визия за развитието на страната”, каза Доган.

Ахмед Доган каза, че с политическата реформа в България се задава и насоката на ценностния фундамент на демокрацията, но за съжаление тя се ражда в хибриден и капсулиран вид, и с това като че ли приключва нейното развитие. 

"Заедно с реституцията и масовата приватизация (1995 г.) на терена се появи парадигмата на интереса, който подменя необходимите реформи за демокрация с борба за власт между страните на двуполюсния модел, обобщени с дихотомията „комунизъм – антикомунизъм”. С тази борба за власт всяка от страните е работила или за запазването на отделни сегменти от статуквото, като социално-икономически основи на партията си ( в случая левицата), или се е стремяла към създаване на нови икономически структури, пак със същата цел (основно СДС)", обясни той.

Доган подчерта, че дори и СДС не е имало еднозначно разбиране по въпроса за правата и свободите. 

При откриването Юнал Лютви заяви, че Движението на права и свободи имапълното основание да се счита за победител на последните избори. Това каза при откриването на 7-та конференция на движението Юнал Лютви. Той допълни, че през последните 20 години ДПС и увеличило подкрепата си сред българските граждани.

Депутатът от ДПС допълни, че очакванията на народа към управляващото мнозинство на ГЕРБ са прекалено високи: "Дали обаче хората на Бойко Борисов ще отговорят на тези очаквания, само времето ще покаже". Лютви очерта като един от основните въпроси, на които трябва да отговори конференцията на ДПС, - кой плати високата цена на прехода и какво се задава на хоризонта в България и българската политика.

Преди изказването на лидера на партията Ахмед Доган, сред близо 700-те делегата на конференцията в НДК бе затвърдено усещането, че най-интересната част ще бъде доклада на председателя Ахмед Доган, който е от 32 страници. 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини