Скандали с над тригодишна давност продължават да тресат Професионалната гимназия по механоелектротехника “Стойчо и Кица Марчеви“ в Хасково.
И ако през последните две години темата е била парирана, преди седмица е рестартирана от преподавателката по електротехника и механизация с 21 -годишен стаж инж. Росимира Кехайова-Драганова. Тя твърди,че е репресирана от колегите си инж. Соня Димова и инж. Димчо Димов, с които допреди три години е била в един екип като преподаватели в специалността ”Електрообзавеждане на производството“.
Всичко върви по мед и масло между семейството и колежката им до 2014 години. Тогава започват конфликтите между преподавателите и калните номера, които си правят един на друг. Инж. Кехайова показва документи, с които да уличи манипулациите по неин адрес от колегата си Димов. Сред тях е например подправен от него неин билет, който разработва като член на изпитната комисия за Държавния изпит през 2014 година. Манипулацията е в частта на схемите на приложната задача и на част от критериите с разработка, а Димов я е направил лесно, тъй като е председател на Изпитната комисия и неговият подпис трябва да одобри билета, коментира Кехайова. В отговор на това твърдение директорът на гимназията Георги Славов поясни, че действително е имало нередности, но по тях след сигнали на Кехайова са минали комисии от тогавашния РИО на МОН и дори от образователното министерство. „Дадоха ни предписания, нередностите бяха отстранени“, коментира директорът.
„Но защо нямаше наказани!?“, контрира Кехайова.
Тя твърди че директорът на школото Георги Славов не ръководи училището по свое усмотрение, а под диктовката на семейство Димови. Близките им отношения, по думите й, променят и вида на специалностите, които тя трябва да преподава за учебната 2014 /2015 година. Вменени от директора са й часове, свързани с компютърните системи.
„Всичко това е извиване на ръце, защото аз съм човек, който търси иновативни подходи в работата си, а вероятно промените не са желани в това училище. От интригите обаче потърпевши са най-вече децата. “, аргументира се за твърденията си Росимира Кехайова. Тя допълва, че милее за училището, в което е потомствен учител второ поколение, там е преподавал и баща й.
„Кехайова е изучавала предложените й дисциплини и това е видно от дипломата й за завършено висше образование. Освен това промяната в норматива й беше направен в съответствие на списък-образец 1 на гимназията и след съгласуване и утвърждаване от експертите на Регионалния инспекторат по образованието“, отговаря по това обвинение Георги Славов.
„Училището на практика не работи от години, тъй като колегата Димов е непрекъснато в болнични или в отпуск, а през това време вади парите си на частни обекти“, посочва още Кехайова. „Това обвинение е нелепо, тъй като самата Кехайова е от три години в неплатен отпуск от нашето училище, а през последните две работи на друго място“, контрира Славов.
Заради напрежението през 2014 година Кехайова действително излиза най-напред в 6-месечен болничен, следва тригодишен неплатен отпуск. Той изтича на 1-ви септември 2017 година и е вероятната причина за рестартирането на проблемите и размахването на обвинения, вадени вече преди време пред институциите от Кехайова, смятат от гимназията.
А докато е в отпуск от Механото, Росимира Кехайова е назначена като заместник-директор по административната дейност в средно училище в Хасково и вече близо 2 години е на тази длъжност. Трудовото законодателство го позволява.
И понеже само след около месец и половина 3-годишният й неплатен отпуск от Механото изтича и тя трябва да се върне на работа там, тъй като според закона мястото й се пази, инж. Кехайова решава да уреди трудовите си правоотношения. В противен случай би се оказвала на първи септември с два трудови 8-часови договора, което вече е незаконно. Тя иска прекратяването на трудовия й договор да стане по член чл. 331А от Кодекса на труда. По този параграф инициативата е на работодателя, който предлага на служителя в писмена форма прекратяване на договора и размера на обезщетението. Минималният размер на обезщетението е четирикратния на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение. В случая става въпрос грубо за около 3000 лева.
В първоначалните разговори с директора, Славов дава обещание на Росимира Кехайова, че ще помисли за напускането й по реда на чл. 331А, както и че това най-вероятно ще се случи. В последствие обаче отговорът му е отрицателен. „Ще държа да бъда освободена по този член и по никой друг. Три години не съм имала нито заплата, нито осигуровки от Механото“, категорична е инж.Кехайова.
„Наистина първоначално обещах на Кехайова, че напускането на училището може да е придружено с обезщетение. След справка в счетоводните документи на гимназията обаче стана ясно, че бюджетът ни не може да си го позволи. Затова й отказах. В същото време тя за мен е ценен специалист, а както и върви в момента кампанията по приема, за нейната специалност ще има доста нови ученици. Така че й предложих да се върне да преподава в гимназията, където и без това на 1-ви септември трябва да се яви на работа. Не смятам, че съм проявил някакво неуважение към нея, нито пренебрежение, нито пък тормоз. Затова съм категоричен, че всяка нейна претенция от тук насетне ще считам за изнудване. Няма да го позволя!“, отсече директорът на ПГМЕТ.
„Това е извиване на ръце, тъй като Славов знае, че няма да се върна в Механото като преподавател“, твърда е Кехайова.
„Правото да предложи освобождаване на Кехайова по чл. 331, е на директора на гимназията, като неин работодател. А тя не е в правото си, според Закона, да изисква това. А чисто от морална гледна точка, смятам, че е редно, след като госпожата работи вече и на друго място с трудов договор, да си подаде молбата за освобождаване по взаимно съгласие и да продължи да работи на новото си поприще спокойно и законно“, коментира ситуацията шефът на Областната инспекция по труда Петър Андреев.
На твърденията за цикличните нарушения в учебния процес заради отсъстващите преподавателите и ниската посещаемост на учениците в Механото, както и за нарушенията отпреди три години, за които търси възмездие Кехайова, началникът на Регионалното управление по образованието /бившия РИО на МОН/ Красимира Джисова посочи, че при тях не е постъпвала жалба или сигнал от нея. “Ако имаме сигнал и жалба, можем да назначим проверка. Но тъй като твърденията са за ситуация отпреди три години, тя ще бъде само документална, няма как фактическите обстоятелства след толкова време да излязат наяве. Освен това гимназията по Механоелектротехника беше едно от училищата през изминалата учебна година, което държахме под лупа, заради това, че там бяха настанени и малките ученици от “Св. Ив. Рилски“. Имам и преки впечатления от посещаемостта на учениците, защото преди да оглавя РУО като временен началник, аз самата съм влизала на проверки там в часовете, като инспектор. Не ми е правило впечатление да има фрапираща липса. А относно преподавателите, които отсъстват, има си правила за заместване, които са спазени. Осигурени са необходимите преподаватели по специалностите и това е съгласувано с Управлението“, посочи Джисова.
Красимира Славова
Чобанина
IVAILO
Киро Киров
Великия
Васко
Айде сега котешки каваци
Десислава
kovo
Вики
някой
Иван
toq
Заглавието
E.Б.
Руса метла
Ако иска може и да свири.....
777
Без значение
големи глупости
123876
Тя
Защитник на Наска
Десислава
аз
И още и още нередности. .. ...
Андреева
Десислава
чеп
Ама не си мислете, че всичко е било у ред. Ами. Пред пълен с ученици и родители двор, застанал високо на стълбите, директорът започва словоизлиянието си с : " А ва,...я знам, че ми викат ....-кюфтето, ама...". Следват инстиктивни движения, предизвикани от топлина и концентрация на мазнинки. Още един пример не толкова гнъсен. Млада учителка по хуманитарен предмет - чорапите й бяха или един по-тъмен и един по-светъл, или един на лице, друг на опаки. За гарнитура части от дантелки се мяткаха ту отпред, ту отзад.
И какво? Не тези "цветенца" определяха рейтинга на ТМТ. Определяха го завършващите със своята успеваемост и реализация. Благодарение на учителите, на тяхния професионализъм, търпение и всеотдайност.
Завършвам, че повече цензурни думички по джобовете ми няма. Почистете си къщичката. Тя е ваша и на учениците ви.! Безпомощността, овчедушието и търсенето на вината в другите е арогантност и безотговорност. Алтернативата е горните класове да въведат порядък. А стига да поискат, те могат.
Д.Ш
O tempora , o mores
Заглавието
Андреева
Емин Ахмед
Излагация
234
Съсед
Справедливият
Една
Справедливият
Запознат
колежка
Кичка