От х:

Днес в x:

Откриха каменни върхове на стрели и копия на 77 000 години

Хронологията на постиженията в технологията, свързана с дялането на камъка, не е добре опозната от археолозите.

Нова находка, открита в южноафриканска пещера, обаче внася известна яснота, съобщи ЮПИ, цитирана от БТА.

Ловци и събирачи на плодове започнали да използват нова технология, за да създадат метателни оръжия през каменната епоха в Южна Африка. Въпросът кога и къде е извършен всеки технологичен пробив обаче продължава да се дебатира от специалистите.

Учени от университета в Лиеж, Белгия, изследвали 25 фрагмента от върхове на копия и стрели. Фрагментите били открити в пещерата Сибуду в провинция Квазулу-Натал в РЮА. Учените констатирали, че се прибегнало до технология, свързана с нагряване и натиск, за да бъдат създадени върховете. По повече от половината от фрагментите имало следи от удари и останки от животински тъкани, а това навежда на мисълта, че оръжията са били използвани за ловуване. Предполага се, че върховете са били захванати за дръжки и че стрелите са били изстрелвани с лъкове.

Изследването предоставя най-ранното свидетелство за използване на въпросната технология, уточнявайки, че технологичният пробив е извършен преди 77 000 години. Резултатите от изследването са публикувани в PLoS ONE.  

Видеа по темата

Коментари в сайта

Последни новини