От х:

Днес в x:

ЕК с нова наказателна процедура срещу България?

Европейската комисия започва наказателна процедура срещу България заради неиздадени навреме комплексни разрешителни, стана ясно днес. Санкцията засяга различни индустриални инсталации, като най-вероятно сред тях е и "Кремиковци".

Наказателна процедура тръгва и заради неизпълнени задължения по въвеждането на законодателството, свързано с оценките на въздействието върху околната среда, които са задължителни за редица проекти и дейности в рамките на Европейския съюз, съобщава БНР.

Второ и последно писмено предупреждение преди сезирането на Европейския съд се налага на България и заради неподадена на Брюксел информация за прогнозните емисии парникови газове, които ще излъчва страната през 2010, 2015 и 2020 г.

Всички членки на ЕС са били длъжни до 30 октомври 2007 г. да направят преглед на комплексните разрешителни за всички промишлени предприятия на тяхна територия и съответно да ги коригират или преиздадат.

България и още осем страни - Белгия, Естония, Гърция, Италия, Холандия, Португалия, Словения и Испания, не са направили това. По тази причина днес ЕК стартира наказателни процедури и срещу тях.

Списъкът на предприятията не се оповестява, съобщено беше само, че за България те са няколко. По неофициална информация между тях е и комбинатът "Кремиковци". В Еврокомисията са получени няколко жалби от екоорганизации за причиняваното от него замърсяване.

Още една наказателна процедура срещу страната ни започва заради непълно въвеждане в националното законодателство на друга от европейските директиви, свързани с екологията. Тя предвижда задължително изготвяне на оценки за въздействие върху околната среда (ОВОС) преди започването на редица дейности и реализирането на различни строителни и инфрактруктурни проекти.

Друга наказателна процедура, открита преди месец, минава в следващ стадий: второ и последно писмено предупреждение, след което следва сезиране на Европейския съд. Причината е неподадена навреме информация за изпълнение на мерките по Протокола от Киото - по-конкретно системите за мониторинг на вредните емисии и изготвянето на прогнози за обемите, излъчени през 2007 г., 2015 и 2020 г.

Няма риск от съдебни процедури срещу България

заради забележките в областта на екологията, приети от Колежа на комисарите днес, опровергаха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

От ведомството напомнят, че преди седмица министър Джевдет Чакъров е изпратил писмо до ЕК, в което информира, че комплексните разрешителни за действащи инсталации, за които издаването закъсня след поставения за страната ни срок 30 октомври, ще бъдат изготвени до 30 септември тази година.

В писмото министърът е представил одобрения график, разписан подробно по групи инсталации, в зависимост от сектора, в който те работят. Това са общински депа и предприятия от интензивното животновъдство (свинекмоплкесни и птицекомплекси).

Решение за откриване на процедура заради закъснение в издаването на комплексни разрешителни има срещу девет страни, отбелязват от МОСВ, като обръщат внимание, че става въпрос за първо предупреждение.

Графикът на МОСВ предвижда тази забележка да бъде отстранена преди да се стигне до следващи фази на процедурата.

Бележките от ЕК за пълното транспониране на директивата за оценка на въздействието върху околната среда на някои планове и програми вече са отстранени чрез изменения и допълнения в Закона за опазване на околната среда, които минаха на първо четене в парламента и предстои разглеждането им на второ четене, пишат от екоминистерството.

Става въпрос за чисто технически формулировки, свързани с неточности при превода на български език, а не за текстове по същество. Чакъров е информирал и за това ЕК в писмото си. Позицията на МОСВ е, че няма решение за стартиране на друга процедура срещу България.

Не отговаря на истината разпространената информация, че "заради неподадена на Брюксел информация за прогнозните емисии парникови газове, които ще излъчва България през 2010, 2015 и 2020 г., откритата преди няколко месеца процедура преминава на следващ етап - второ и последно писмено предупреждение, преди сезирането на Европейския съд".

Такова решение Колежът на комисарите не е взимал днес, категорични са в ековедомството, защото след първата забележка България е подала в срок исканата информация и тази бележка е отстранена.

Източник: netinfo.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини