От х:

Днес в x:

26 °C

Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?

Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка. Страната ни има сериозен интерес да възстанови пълноценното си членство в Обединения институт за ядрени изследвания в руския град Дубна, тъй като там са се обучили повечето родни специалисти. Това обяви вицепремиерът Иво Христов по време на парламентарния контрол в Народното събрание. Връзките с института бяха прагматично „замразени“ през 2022 г. от тогавашния министър на образованието Николай Денков. Оказва се обаче, че според вътрешните правила на руския институт, науката може и да е замразена, но членският внос – не. Така, в периода между 2023 г. и 2025 г., България е успяла да натрупа скромния дълг от близо 5 милиона долара към Дубна, без реално родните учени да стъпват там. Вицепремиерът Христов чистосърдечно призна, че пред подкрепата за завръщането ни в института „остава въпросът с бюджета“, за чието решаване тепърва ще се мисли. Дотогава България ще продължи да пребивава в „особената ситуация“ на ограничено членство – хем сме обвързани по силата на международни договори, които не можем да пренебрегнем едностранно, хем сметката продължава да расте.
Източник: faktor.b

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.