Серията от експлозии и пожари от последните дни превърнаха окупирания от Русия Кримски полуостров от сигурна тилова база в ново бойно поле във войната. Те изведоха на показ едновременно уязвимостта на руснаците и способността на украинците да нанасят удари дълбоко зад вражеските линии, отбелязва Асошиейтед прес.
Преди седмица взривове разтърсиха военновъздушната база "Саки" и унищожиха 9 руски военни самолета. Москва заяви, че експлозиите са инцидентни и вероятно са предизвикани от небрежен пушач, но украинските власти се подиграха с това обяснение и намекнаха, че имат пръст в станалото. Във вторник отекнаха експлозии в оръжеен склад край град Джанкой, което наложи евакуацията на около 3000 души. Муниции продължаваха да се взривяват и вчера, а властите включиха и хеликоптер в гасенето на пожарите. Областният управител Сергей Аксьонов заяви, че извършителите се издирват.
Украинските власти не поеха публично отговорност и оставиха света да гадае какво е станало. Руската армия направи едно от редките си признания, че последната експлозия се дължи на саботаж. Макар и Киев да не призна официално, че стои зад двете атаки, Михайло Подоляк, съветникът на украинския президент, заяви, че в Крим тече "акция по демилитаризация" - препратка към използваната от Русия терминология за оправдаване на военната кампания в Украйна.
Русия превзе Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. и го използва като плацдарм за нападения срещу своята съседка. Украинските власти се заричат, че ще отвоюват Крим и други окупирани територии. Крим е основният снабдителен маршрут за руските сили в Южна Украйна, където Киев планира контранастъпление през идните седмици. Украинското военно разузнаване съобщи, че руските сили спешно са преместили част от самолетите и хеликоптерите си по-навътре в полуострова и във военновъздушни бази в Русия, предаде Ройтерс и добави, че не може да установи дали тази информация е достоверна.
Експлозиите са поредният неуспех за Москва, която предприе нахлуването си с надеждата да превземе Киев със светкавично настъпление, но скоро след това руската военна кампания забуксува заради яростната съпротива на украинците. С наближаването на шестия месец от инвазията двете страни водят война на изтощение, биейки се за малки населени места в Източна Украйна.
Според датския анализатор Оливер Александер, цитиран от Франс прес, взривовете в Крим, които може да са резултат от удари с балистични ракети, са се отразили негативно на бойния дух на руската армия и са върнали увереността на украинския лагер. Атаките предизвикаха паника сред туристите в Крим - любимо място за отдих през лятото на руснаците. Украйна заплаши вчера да разруши Керченския мост - колосален проект, за реализирането на който бяха нужни две години. В него бяха вложени много средства, за да се изградят 19-километровото съоръжение, което да свърже континентална Русия с Крим.
Вашингтонският Институт за изследване на войната обясни, че взривовете във вторник са станали в голям логистичен център, използван от руската армия за снабдяване на нейните части, които окупират Южна Украйна. Според института атаките от последните две седмици са част от последователно контранастъпление на украинските сили в този регион, където те имат амбицията да отблъснат руснаците оттатък р. Днепър.
РИА "Новости" съобщи вчера, позовавайки се на свои източници, че командирът на базирания в Крим руски Черноморски флот Игор Осипов е бил отстранен от поста си. Ако информацията бъде потвърдена, то отстраняването на досегашния командир ще бъде най-знаковото уволнение на военен през почти шестте месеца, откакто Русия предприе нахлуването си в Украйна. През април Украйна порази с ракети "Нептун" флагмана на Черноморския флот, крайцера "Москва" - най-големия руски военен кораб, потопен за последните 40 години.
Корабите на този флот блокират украинските пристанища от началото на войната, заради което в продължение на месеци Украйна не можеше да изнася зърно. Това доведе до опасения от световна продоволствена криза, заради което бе постигнато споразумение под егидата на Турция и ООН за подновяване на износа на тази жизненоважна суровина. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пристигна в град Лвов, в Западна Украйна, където днес ще се състои тристранна среща между него, украинския президент Володимир Зеленски и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Укринформ. След тези разговори шефът на световната организация ще замине за Одеса, където ще посети пристанището - едно от трите, използвани за износ на украинско зърно. Преди да се завърне в Ню Йорк, в почивните дни Гутериш ще бъде в Истанбул, където ще посети координационния център, създаден за износа на зърно през Черно море.