От х:

Днес в x:

Производители на череши блокират един от изходите на АМ "Тракия"

Производители на череши ще блокират един от изходите на автомагистрала "Тракия".

Причината за протеста им е ниската изкупна цена на черешите. Производителите продават стоката си за 60 стотинки за килограм, а в същото време тя стига до крайния потребител на близо 10 пъти по-висока стойност.

Затова от 12:00 до 16:30 ч., има планирани протестни действия на производителите. В рамките на четири часа и половина ще бъде блокиран изходът на „Тракия” от град Стара Загора.

"Производителите са отчаяни, а има още много реколта за прибиране, дилемата е дали изобщо да я берат, и да си увеличават загубите, и като я обират на кого ще я продадат. От петък изкупната цена на черешите е 0.70-0.80 лв./кг и продължава да пада“,

„В момента е първата една трета от кампанията по прибирането на черешите. Реколтата е много богата, от години сме нямали толкова много плод, не сме прибрали и една трета от плода и пазара се блокира. В Гърция имаше обилни дъждове, износа им беше много рисков и по голямата част от продукцията се доставя на борсите  в София, Пловдив и Букурещ.

Със започване на брането на експортните сортове на българският пазар се намесиха и страните от бившата  република Югославия. За тяхното производство няма забрана за вноса в Русия, сортират се едрите череши за експорт в Русия, а останалите количества се доставят на нашите борси“, каза за Фермер.БГ Димитричка Търпанова, председател на Добруджанския овощарски съюз..

На 5 юни, от 12:00 до 16:30  часа са планирани протестни действия на производителите на череши от Казанлъшко-Старо Загорския район. Очаква се в края на седмицата в протеста да се включват производителите от Силистра, Русе и Шумен с блокиране на Дунав мост. Производителите от Добрич, Варна, Айтос, Карнобат и Сливен също се подготвят за протестни действия.  

„Проблемът не е в това министерството да плати едни пари, всички да си мислят, че това са поредните плачещи за финансиране. Проблемът е, че и това поредно правителство не успява или не иска да защити реално нашите производители на плодове, а със зеленчукопроизводството ситуацията е още по трагична. 

Вече втора година неправителственият сектор водим разговори с министъра на земеделието г-н Румен Порожанов, с председателя на аграрната комисия в НС Десислава Танева, с министъра на финансите Владислав Горанов и с премиера Бойко Борисов по отношение на въвеждане на обратна ставка на ДДС за плодовете и зеленчуците, като финансов механизъм за ограничаване на печалбите на нерегламентираният внос от съседните страни“, коментира Търпанова. 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини