От х:

Днес в x:

34 °C

Нови взаимни удари между Русия и Украйна взеха десетки жертви

Русия и Украйна си размениха нови смъртоносни удари, при които загинаха близо 20 души и има информация за множество ранени.

Най-малко петима са загиналите след руски удар в Харковска област, съобщиха местните власти, цитирани от световните агенции.

Руските сили са извършили „масиран артилерийски обстрел“ срещу жилищна зона в село в Чугуевски район, обяви в Телеграм администрацията на украинския главен прокурор.

В Суми са били ранени 14 души след руски атаки. Нанесени са щети в жилищни райони на града. В Киев и други украински региони също беше обявена въздушна тревога.
Украинските сили за противовъздушна отбрана съобщават, че са неутрализирали 92 дрона и три малогабаритни крилати ракети „Бандерол“ през последната нощ.

Руските сили са атакували Украйна с управляема крилата ракета „Кинжал“ и три ракети „Бандерол“, изстреляни от въздушното пространство над Черно море.

Русия е изпратила също 126 ударни дрона, включително реактивни, от типовете „Шахед“ и „Гербера“, дронове примамки „Пародия“, както от територията на Русия, така и от Крим и Донецка област.

Украинската противовъздушна отбрана е свалила 92 дрона и три ракети „Бандерол“ над Северна, Южна и Източна Украйна. 31 дрона са нанесли попадения на общо 22 места, а на още две има щети от паднали отломки.
13 жертви след украинска атака в Нижнекамск

Руските власти и различни световни агенции съобщават за най-малко 13 жертви и близо 40 ранени след украинска атака над град Нижнекамск в автономната република Татарстан. Съобщава се за атаки над промишлени и индустриални цели.

Кметът на Нижнекамск Радмир Беляев написа в приложението Телеграм, че при атаката, която продължава, са поразени неуточнени индустриални и граждански цели. Той обяви и ден на траур след атаката.

Градът се намира на 1600 км от украинската граница. В района града има голяма петролна рафинерия, като се съобщава, че тя също е била поразена от атаката.

Петролната рафинерия е сред най-съвременните в технологично отношение в Русия.

По данни на изданието Astra, което е анализирало снимки и видеа, публикувани от очевидци, вероятната цел на атаката е бил един от най-големите нефтохимически комплекси в Русия – „Нижнекамскнефтехим“ (НКНХ).

В индустриалната зона на Нижнекамск, където се намира заводът, са разположени още рафинерията на „Татнефт“ и нефтопреработвателният комплекс „ТАИФ-НК“.

Видеа в социалните мрежи, чиято автентичност все още не е потвърдена, показват дим да се издига над нефтопреработвателния завод ТАНЕКО (TANECO) на компания „Татнефт“.

Рафинерията, която беше поразена от Украйна и в началото на юни, е пеработила 17 милиона тона суров петрол през 2024 г. и е произвела 2,7 млн. тона бензин и 8,5 млн. тона дизелово гориво.

Киев засили ударите си срещу руски петролни рафинерии през последните месеци в кампания, която предизвика недостиг на гориво в много части на Русия, въпреки че властите заявиха, че до голяма степен този проблем вече е решен.

Според информация на руското Министерство на отбраната през изминалата нощ силите за противовъздушна отбрана са „прехванали и унищожили“ 456 украински дрона над 16 руски региона, както и над анексирания от Русия Крим.

По данни на ведомството дронове са били засечени над Татарстан, Московска, Белгородска, Воронежка, Ростовска и Калужка област.

Губернаторът на Ростовска област Юрий Слюсар заяви, че над 70 безпилотни летателни апарата са били свалени над град Каменск-Шахтински и още седем района на областта.

Кметът на Москва Сергей Собянин съобщи, че при подстъпите към руската столица са били свалени 13 дрона, без да уточни дали са нанесени щети на земята. От своя страна губернаторът на Калужка област отчете 16 свалени безпилотни летателни апарата, като подчерта, че няма пострадали и материални щети.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини