От х:

Днес в x:

11 любопитни факта за Ватикана

За католиците Ватиканът е място за поклонение, а за всички останали – най-малката държава в света. Градът-държава има площ около 0,44 кв.км и се намира насред италианската столица Рим. Но наред с тази най-обща информация има още редица любопитни факти, които малцина знаят.

Някои от тях, като например целувката, за която мечтаят много християни, изглеждат сякаш извадени от роман на Дан Браун. Но в действителност всички те са верни.

1. Раждаемост

Ватиканът е единствената държава в света, където раждаемостта е 0 процента. Това се обяснява с простия факт, че на територията му няма родилен дом. Всички деца на жителите на този анклав са родени в римски болници.

2. Предпочитани пощенски кутии

Пощата на Ватикана е любима не само на туристите, които искат да се сдобият с печат от това свято място върху пощенската си картичка, но и на италианците. Ватиканската поща се слави със своята бързина, затова жителите на Рим предпочитат да пускат писмата си в тамошните пощенски кутии. Ето защо от Ватикана се изпращат годишно около 2,5 милиона писма, 7 милиона картички и близо 20 000 колета.

3. Висок дял на мъжкото население

Тъй като населението се състои главно от кардинали, свещеници и войници от папската швейцарска гвардия, мъжкият дял е 95 процента. Останалият дял се разпределя между жените и децата на служителите.

4. Жени нямат право да живеят във Ватикана, освен…

… ако не са омъжени за гвардеец. Една жена може да упражнява професия във Ватикана, но това не й гарантира жителство. И дори ако е отдала сърцето си на гвардеец, дамата може да се омъжи за него само със специално разрешение, и то ако избраникът й е достигнал чин подофицер. Впрочем в швейцарската гвардия могат да постъпват само ергени.

5. Пазаруване без данъчно облагане

Във Ватикана е възможно да се пазарува без данъчно облагане и така да се спестят към 25 процента от продажната цена. За съжаление обаче тази привилегия важи само за жителите му. Посетителите не могат да се възползват от нея, тъй като магазините се намират в защитената зона. За да пазаруваш, трябва да имаш карта, която се полага само на граждани, на служители на Ватикана, на техни роднини и приятели. Да пазаруват във Ватикана е мечта за римляните.

6. Най-късата железопътна линия в света

Ватиканът разполага със собствена гара и железопътна мрежа, която се включва в италианската. Линията е дълга 914 метра, като една трета от тях минава през самия Ватикан. По-рано това разстояние било предвидено само за пътуване на папата до Рим, но от 2015 година туристите също имат удоволствието да се возят с Ватиканските железници. 

7. Една от най-големите църкви в света

За разлика от железопътната линия, друг градеж във Ватикана се числи към най-величествените в света. С дължината си от 219 метра и ширината си от 150 метра катедралата „Свети Петър“ е най-голямата църква от времето на Ренесанса. Тя е построена в средата на ХVІ век и побира 15 000 души, а на площада пред нея могат да се съберат до 80 000.

8. Временно жителство

Който живее на територията на Ватикана, трябва да има тамошно жителство, както вече споменахме. То обаче се дава само за определен период от време. Когато едно дете достигне 18-годишна възраст или когато един войник завърши службата си, ватиканското гражданство автоматично се заменя с италианско.  Всички папи досега са имали право само на едно поданство – ватиканското, единствено папа Бенедикт ХVІ и наследникът му папа Франциск по изключение са запазили и немското, съответно аржентинското си жителство.

9. Под закрилата на ЮНЕСКО

Списъкът на световното културно наследство на ЮНЕСКО е много дълъг, но единствено Ватиканът се ползва с привилегията да бъде защитена цялата му територия. Според ЮНЕСКО всяка отделна сграда в него представлява особена ценност и интерес.

10. Фотографирането забранено

Кулминацията за много туристи е посещението на Сикстинската капела. Стените й са изписани от прочути ренесансови художници, сред които се откроява Сандро Ботичели. Всяка година около 6 милиона посетители се любуват на великолепните фрески. Те обаче нямат право да снимат във вътрешността на капелата, където кардиналите избират новия си папа. Музейните уредници следят зорко никой да не фотографира и от време на време се провикват „Силенцио!“ (тишина), за да предотвратят шума.

11. Целуването на ръка

Още от Средновековието съществува традицията да се целува ръка на папата при среща с него. Това е знак на възхищение и уважение към главата на римокатолическата църква. При това ръката се целува там, където понтифексът носи „пръстена на рибаря“. Този пръстен напомня, че папата е наследник на апостол Петър, който по занятие е бил рибар. След смъртта на папата пръстенът се унищожава, а за следващия папа се изработва нов.

Източник: obekti.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини