От х:

Днес в x:

Руският оператор Ростелеком разработва нова система за филтриране на интернет, регулаторът предлага по-строга

Руският мобилен оператор Ростелеком обмисля прилагането на нова система за филтриране на интернет трафика. Първите тестове с нея може да започнат още в края на този месец, съобщава в. Ведомости.

От компанията са потвърдили това пред изданието. Системата се различава от стандарта Deep Packet Inspection (DPI), който е определен от фирмата като икономически необоснован.

DPI позволява на доставчиците на интернет да филтрират трафик, да блокират приложения, като торент клиенти например. Тя позволява и ограничаване на разпространението на компютърни вируси. Новата система на Ростелеком се съсредоточава само върху филтрирането на забранено съдържание.

За целта се създават "черни списъци" с интернет адреси. Ако потребител въведе или поиска да отиде на такъв адрес чрез линк, достъпът му ще бъде отказан. Това обаче няма да повлиява по никакъв начин на възможностите му да сърфира до други сайтове, отбелязват от телекома. Те смятат, че подобна система е по-евтина от DPI и може да бъде също толкова ефикасна, като се блокира на ниво интернет адрес. Възможно е системата да заработи напълно през третото тримесечие на годината.

По силата на закон от 2012 г. за защита на децата от информация, която може да е вредна за тяхното здраве или развитие, регулаторът Роскомнадзор трябва да създава тези "черни списъци" с информация в интернет, които да се блокират без да се чака съдебно решение. За повечето доставчици на интернет обаче е трудно да блокират само дадената страница и те блокират самия IP адрес на сървъра, с което се прекъсва целият достъп до него и всички сайтове, които се намират там. Разработката на Ростелеком ще се опита да реши този проблем. По данни на Роскомсвобода, организация, която предоставя анонимен достъп до сайтове блокирани от Роскомнадзор, към април т.г. в следствие на тези трудности са блокирани 137 320 интернет сайта. От тях едва 1964 реално са в черен списък.

Междувременно Роскомнадзор публикува предложение за нова система за филтриране на трафика. В момента филтрите се активират единствено при засичане на адрес от черния списък. Новата система обаче ще извършва постоянен мониторинг на целия трафик на потребителя. Блокирането на сайтове пък ще се извършва по IP адрес и URL адрес едновременно, за да се избегнат възможности за заобикаляне на забраната. Предвижда се дори налагане на оператора да промени DNS настройките за управление на трафика към сайта. За целта ще трябва да се създаде мащабна софтуерна и хардуерна инфраструктура с няколко нива, която да извършва неколкократни проверки и анализи на интернет адресите.

Онлайн изданието Rublacklist отбелязва, че това ще е технически възможно на базата на предложеното от Роскомнадзор, но не означава, че ще се осъществи в такъв мащаб. Регулаторът трябва да даде по-ясна спецификация на използваните технологии и и да конкретизира предложението си, за да се избегне детайлно анализиране на трафика от и до потребителя, както и да уточни дали наистина ще има възможност за блокиране и по DNS, отбелязва Козлюк Артем, ръководител на проекта РоскомСвобода и член на руската асоциация на интернет потребителите.

Артем посочва още, че трябва да се въведе по-ясна система за уведомяване на потребителя, защо достъпът до даден сайт е отказан. В момента това се прави с изскачащ прозорец, който не дава достатъчно информация. Също така трябва да се прецизират критериите, за да не се засягат сайтове, които нямат нищо общо с дадена тема, но поради сходство в някои термини, също се блокират, отбелязва той 

Източник: dnevnik.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини