От х:

Днес в x:

Месец след земетресението в Япония, 150 000 остават в приюти

Един месец след разрушителното земетресение с магнитуд 9 и предизвиканите от него вълни цунами в Япония, около 150 хиляди души продължават да живеят в приюти, предаде ДПА.

В един момент броят на тези хора бе три пъти по-висок. Регионалните власти в най-тежко засегнатите от природните бедствия на 11 март североизточни префектури Ивате, Мияги и Фукушима поискаха от правителство да построи 62 хиляди временни жилища. Япония се готви да отбележи днес навършването на един месец от катастрофалното земетресение с мрачни церемонии и запазване на минута мълчание, посочва Асошиейтед прес.

Правителството обеща да направи всичко по силите си, за да помогне на пострадалите хора и да овладее кризата в претърпялата авария вследствие на природните бедствия атомна електроцентрала "Фукушима 1". Много хора в най-тежко засегнатите райони не крият, че са отчаяни и че дори нямат планове за бъдещето. Япония бе разтърсена в 14.26 ч. следобед на 11 март от най-разрушителното земетресение в съвременната си история. Броени минути по-късно тихоокеанското крайбрежие на главния остров Хоншу бе връхлетяно от вълни цунами, които на места достигнаха височина от 23 метра.

АЕЦ "Фукушима 1" претърпя авария, която доведе до изтичане на радиация. По последни данни на полицията е потвърдена смъртта на 13 100 души в 12-те пострадали от земетресението и цунами префектури, предаде ИТАР-ТАСС. Все още са водени за изчезнали 14 337 човека. Това означава, че реалният брой на жертвите може да надхвърли 27 400.

Природните бедствия разрушиха 150 хиляди сгради, като оставиха отломки, тежащи най-малко 25 милиона тона. Правителството изчисли материалните щети на 308 милиарда долара, към които може да се добавят 133 милиарда долара загуби от аварията в АЕЦ "Фукушима 1". Рискът от голямо изтичане на радиация от атомната електроцентрала намаля значително, увери днес главният секретар на правителството Юкио Едано, цитиран от Франс прес.

В същото време Едано призна, че АЕЦ "Фукушима 1" не е в състояние, което да й позволи да функционира нормално. Очаква се президентът на компанията оператор на централата ТЕПКО Масатака Шимизу да се извини днес за кризата в централата, предаде ДПА. Предвидено е 66-годишният Шимизу, който не се е появявал на публично място от пресконференция на 13 март, да посети днес сградата на регионалното правителство в префектура Фукушима. Той е подложен на остри критики, като е обвиняван, че се е "скрил". Шимизу бе приет в болница на 29 март, след като се оплакал от виене на свят и високо кръвно налягане.

Японският премиер Наото Кан, чийто рейтинг и без това е нисък, е критикуван за реакцията си на природното бедствие. Кан понесе тежък политически удар на произведените вчера местни избори в Япония. Основната опозиционна сила - Либерално-демократическата партия (ЛДП), спечели в ключовите префектури Токио, Мие и Хокайдо, предаде ИТАР-ТАСС.

За четвърти пореден мандат бе преизбран 78-годишният губернатор на японската столица Шинтаро Ишихара. Местни избори се състояха в 41 от общо 47 японски префектури (без най-тежко засегнатите от природните бедствия, като Мияги, Ивате и Фукушима). Според проучвания екзит-пол ЛДП е била подкрепена от около 30,7 процента от избирателите, докато управляващата Японска демократическа партия (ЯДП) на Наото Кан е взела почти два пъти по-малко гласове - 16 процента. Избирателната активност е била над 42 процента - малко по-висока в сравнение с предишните местни избори - през 2007 г.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини