От х:

Днес в x:

НСИ: Средната работна заплата в Смолянска област е намаляла, безработицата също

През първото тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата за област Смолян намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г. с 2.4% и достига 1 102 лв. при 1 593 лв. за страната. За обществения сектор средната месечна работна заплата е 1 427 лв., а за частния - 993 лева, сочи справка на  ТСБ-Юг отдел "Статистически изследвания Смолян" Най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата, спрямо четвърто тримесечие на 2021 г. е регистрирано в дейностите „ Финансови и застрахователни дейности”, „Строителство” и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата са „Производство и разпространение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, „Операции с недвижими имоти”  и „Професионални дейности и научни изследвания”. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2021 г. се увеличава с 4.1%. Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през първото тримесечие на 2022 г. са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в икономическите дейности „Финансови и застрахователни дейности”, „Хуманно здравеопазване и социална работа” и „Образование”. Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности „Производство и разпространение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, „Строителство” и „Транспорт, складиране и пощи”.

В сравнение с останалите области на страната през първо тримесечие на 2022 г., област Смолян е на 23-то място по показател „средна брутна работна заплата”. Най-висока средна месечна работна заплата получават наетите в областите София (столица) - 2 218 лв., София - 1 470 лв., Варна - 1 428 лв. и Враца - 1 402 лева.

По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Смолян към края на март 2022 г. нарастват с 0.7% спрямо края на декември 2021 г. и достигат 31.0 хил., като нарастването на наетите в частния сектор е с 1.9%, а в обществения сектор има намаление с 2.6%.

Спрямо края на четвъртото тримесечие на 2021 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Други дейности”, „Финансови и застрахователни дейности”  и „Професионални дейности и научни изследвания”. Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейностите „Строителство”, „Операции с недвижими имоти” и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”.

Средна брутна месечна работна заплата в област Смолян по месеци

Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини