От х:

Днес в x:

Франкенщайн в чинията

Освобождаването на генно модифициран организъм в природата е пускане на злия дух от бутилката.Генетичното замърсяване, за разлика от ядреното и химическото, е необратимо, удариха камбаната пчеларските организации.

Гилдията им е притеснена от промените в Закона за генетично модифицираните организми. Стопаните на кошерите разбираемо са едни от най-наплашените от свободното допускане на мутанти у нас. Една трета от популацията на пчелите в САЩ измряла най-вече след досега си със създадените в биолабораториите на големите корпорации нови растителни хибриди.

У нас също се наблюдава подобен мор в Северозападна България, което се обяснява с широкото доскоро разпространение на ГМО в Румъния. Пчеларите напомниха и зловещото предсказание на Айнщайн:
4 години след изчезването на пчелите ще изчезнат и хората

Пророчеството на Ванга също е доста смразяващо на фона на реалността: "Ще дойде време пчелите да изчезнат, а млякото да стане отровно."

Живеем в свят на технологичен кошмар, където опасностите ни дебнат отвсякъде. Затова е твърде необяснимо поведението на депутатите, които с лека ръка щяха да пуснат и най-шантавите кръстоски на родна почва.

Ако мутантите ни превземат, стоките на българските земеделци ще станат персона нон грата на европейските пазари, където вече всички бягат като дявол от тамян от биотехнологичните извращения, настояват учени.
Освен това продуктите на биологичното земеделие са икономически по-изгодни, защото се продават в пъти по-скъпо. А търсенето нараства лавинообразно. Дори консервативната верига от магазини "Уолмарт" пусна екощандове, притисната от голямото търсене на чиста храна в САЩ.

Западната преса сполучливо кръсти храните мутанти "Франкенфууд" по аналогия с митичното чудовище Франкенщайн.
Иначе модифицираните храни изглеждат много хуманни. Учените решиха да се правят на Господ с оправданието, че ще спасят планетата от глад. Те създадоха царевица, която е устойчива на сушата, след като изолираха ген от скорпион и го вкараха в кочана. Доматите пък зреят и през зимата благодарение на ДНК от сьомга, която е студоустойчива.  

Тук обаче не става въпрос за кръстоска между петричка и кюстендилска ябълка, а за смесването на три царства - това на животните, на растенията, а в крайна сметка и на хората. Защото древните мъдреци са казали човек е това, с което се храни
Прескачането на еволюционната стълбица няма да остане безнаказано.

Проблемът всъщност не е, че се произвежда храна, достойна за фантастичния филм "Стар трек", а че тялото ни още е на еволюционно ниво. Сблъсъкът на миналото и бъдещето води до аномалии - затлъстяване, алергии, дори смъртни случаи. Диабет 2 тип се превърна в масова епидемия за децата в Северна Америка, защото организмите им не могат да усвояват новите протеини. А ако човек е алергичен към сьомга, може спокойно да се спомине, докато си хапва корнфлейкса някоя сутрин. Засега обаче изследванията с хора се неглижират, за да не се предизвиква масова паника.

Все пак в САЩ етикетите, указващи ГМО субстанции, не сазадължителни, а в ЕС контролът е доста слаб. Експериментите с опитни мишки обаче са показателни.

Плъхове, хранени с магерена царевица, развиват проблеми с деленето на кръвни клетки. Соята, с която масово се тъпчат колбасите у нас, пък води до увреждане на черния дроб. Прасета, угоявани със царевица мутант, развиват псевдобременност или стерилитет. Крави с подобна фуражна храна в Германия загиват мистериозно. Смъртността на пилетата също е два пъти по-висока. Риск за здравето на хората съществува и заради хербицидите, с които се третират тези култури. Хора по цял свят, живеещи в близост до царевична ферма, развиват кожни, чревни и дихателни проблеми по време на опрашването й. Най-голямата опасност, за която алармират учени, е ако ген от новата храна се свърже с чревната флора. Така човешкото тяло ще се превърне във фабрика за бактерии мутанти.

На трапезата на българите също отскоро присъстват странни хибриди. Последният доклад на РИОКОЗ от 2009 г. посочва, че от общо 181 проби 63 съдържат изменени гени, а в 15 е надвишена и допустимата норма от 2 процента.

Любомир Старидолски, за Стандарт

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини