От х:

Днес в x:

Българският научно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ отплава за Антарктида

Първият български военен научно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ отплава от Морската гара във Варна към Антарктида. Плаването до базата ни на остров Ливингстън „Св.Климент Охридски“ и обратно ще продължи около 4 месеца. Екипажът на борда е 26 души с командир капитан II ранг Николай Данаилов. Ръководител на 31-а българска експедиция до Ледения континент е проф. Христо Пимпирев.

Да изпратят кораба днес се събраха десетки близки и роднини, много варненци. На палубата свещеници от Варненската и Великопреславската митрополия отслужиха водосвет за успешно плаване и благословиха екипажа и учените да се завърнат успешно от мисията си. На тържеството присъстваха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител на Варна Марио Смърков, офицери.

Приветствие с пожелание за безаварийно плаване бе изпратил президентът Румен Радев. В него е посочено, че днешното събитие е поредното доказателство за затвърждаването авторитета на България на Белия континент. Върховният главнокомандващ на армията посочва, че плаването на „Св.св. Кирил и Методий“ е историческо, ще подпомогне достигането на нови научни върхове и ще издигне престижа на страната ни. „Това плаване полага началото на нов етап във взаимодействието между науката и българските въоръжени сили в лицето на ВМС, което трябва да продължи да се развива, за да открива пред тях нови хоризонти“, се казва в писмото на президента.

Малко преди корабът да вдигне котва, началникът на Висшето военноморско училище във Варна флотилен адмирал Боян Медникаров сподели с гордост, че „Св. св. Кирил и Методий“ е готов, след периода на ремонтиране и дооборудване, както и на подготовката на екипажа, посочи Медникаров. По думите му днес плавателният съд е напълно оперативен и модернизиран. Началникът на ВВМУ изказа благодарност към екипажа на кораба, както и на експертите от училището, от Военномрските сили, от морската индустрия, на всички, помогнали да се случи каузата България да има свой научно-изследователски кораб.

Медникаров припомни, че на борда се качват и 24 курсанти с трима ръководители. Те ще извършат практика до Картахена, Испания, от където ще се завърнат у дома. До Ливингстън и обратно ще плават трима курсанти с един ръководител.

Ръководителят на експедицията проф. Пимпирев сподели, че българските антарктици за пръв път ще изпълнят проект за изследване на океана около базата на Ливингстън. По думите му ще се проследи дали замърсяването е достигнало да най-чистите води на планетата и дали има утаявания в района. Пимпирев уточни, че с помощта на кораба за пръв път изследванията ще бъдат направени в дълбоки води, а не само край брега. Той разказа още, че основната група учени – 28 души, ще се качи на борда в Аржентина в края на януари. Той изрази увереност, че през май корабът отново ще акостира във Варна след една успешна мисия.

На борда се качи и лекарят на експедицията – Петко Гинев от Военноморска академия. Той е специалист ортопед, но вече има две мисии в Африка и не се притеснява, че няма да се справи със задачата си да пази здравето на екипажа и учените. Гинев изрази увереност, че ще се справи със задълженията си, с усмивка уточни, че се е заредил с медикаменти срещу морска болест и пожела „приключението“ до остров Ливингстън и обратно да е успешно и всички да се завърнат живи и здрави.

БТА разполага със свой пресклуб на борда на „Св. св. Кирил и Методий“. Той бе представен от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев. БТА ще има свой специален пратеник по време на цялото плаване. Константин Карагьозов ще е единственият български журналист, който ще бъде заедно с българските полярници и екипажа на кораба до остров Ливингстън и обратно, включително при прекосяването на Атлантическия океан в двете посоки.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини