От х:

Днес в x:

Светла от „Замръзналото кралство“

``Замръзналото кралство“ се превърна в киноударът на сезона. Приказката в картинки, надминала в боксофиса „Игрите на глада: Възпламеняване“, е като учебник за 3D забавление: завладяващ сюжет, остроумни реплики, щастлив край и неподражаема анимация. А феновете може би с радост ще разберат, че снежинка талант от този „чуден свят на „Дисни“ говори български. В екипа, разработил образа на главната героиня Елза, участва 28-годишната Светла Радивоева, за която да рисува Снежната кралица, е сбъдната мечта. „Влюбих се веднага в нея - признава аниматорката.- Но не вярвах, че ще ми я поверят, защото тя все пак е главен герой. За щастие моите шефове в „Walt Disney Animation Studios“ смятат, че когато силно искаш образ, тогава мислиш повече за него, живееш с него, влизаш истински в героя и го правиш убедителен, изразителен и реален

Така с Елза влязохме в тандем.“ Преди „Замръзналото кралство“ Светла играе с цветовете и по друг голям проект на студиото в Лос Анджелис - „Разбивачът Ралф“, но нейното пътешествие в анимацията започва още от детството в София. С двете си приятелки рисуват по цял ден „разни историйки“. Толкова се увличат, че докато другите родители не могат да приберат тийнейджърите си вкъщи, техните ги молят да се откъснат от моливите и да излязат навън. Още тогава Светла има нетипичното желание да стане аниматор, а не популярното сред момичетата „моден дизайнер“. Знае, че анимацията не е като да си драскаш цветенца на белия лист, но не предполага, че заради актуалните 3D фигури трябва да бъде дори и актриса.

За да даде живот на своите рисунки, Светла първо сама ги изиграва, заснема се на камера и после наблюдава многократно видеото, изучава „механиката на тялото“ и предава същите движения на образите си. Тази фина работа аниматор Радивоева върши с артистична прецизност - вижте танца на Елза в ледения дворец. А до него Светла стига, следвайки мечтите си. Те я отвеждат до Националната гимназия по полиграфия и фотография и после в НБУ, специалност „Анимация и анимационна режисура“. След еуфорична първа година усеща, че в университета вече е тясно, но скуката компенсира един от любимите й преподаватели - Антони Траянов - създал първия цветен Сънчо, „Умно село“, „Тримата глупаци“. Той я насочва към студио, набиращо екип, и след като харесват портфолиото й, се оказва, че ще се работи по световноизвестния проект „Астерикс и викингите“. „Когато в Европа правят подобен филм, основното студио прехвърля част от работата на по-малки, но безкомпромисни в качеството студия. Така аз и новите ми колеги имах­ме шанса да направим цели 5 минути от най-скъпия анимационен пълнометражен филм в Европа.“ Това е първият голям проект на българската гордост в световната анимация, която пък не крие, че всъщност никога не се е стремяла към работа в чужбина

Тя сама я намира след оферта от Белгия. Е, не е като да те поканят в „Дисни“, но пак може на световно ниво да практикува знанията си от успешно завършеното авторитетно училище Аnimation mentor в САЩ. 18 месеца трае онлайн обучението там, като преподавателите са едни от най-популярните действащи аниматори. При дипломирането Светла дори получава специалната награда на менторите, бляскаво отличаваща таланта й. С подобно самочувствие българката изпраща документите си (естествено) към „бащата на Мики Маус“ и тъй като не получава отговор веднага, приема работата в Европа. „Но в Брюксел преживях шок. Там предпочитат френски или фламандски и се мръщят на английския. Когато благоволят да го използват, имат непробиваем акцент и ако търсиш жилище например, а си с добро произношение, дори те гледат подозрително.“

По време на втората работна седмица обаче Светла получава решение на проблемите с езика. Неочаквано идва оферта от бленувания „Дисни“. „Направихме разговора по скайп и според мен беше пълен провал. През цялото време се хилех глупаво, бях в еуфория… Общо взето, изглеждах шантаво щастлива. Наистина не зная какво ми харесаха.“ За личната й легенда това сега едва ли има значение, защото реално попадайки в „чудния свят“, Светла не само сбъдва мечтата на всеки аниматор, но и разбива мита за безмилостно конкурентните американци. „Колегите ми са страхотни и с много търпение и разбиране ми помогнаха да вляза в техния ритъм. Те дори се смеят на твърдението, че някой би държал уменията само за себе си или би пазил жестоката тайна на собствения си талант. Това по-скоро се случва в Европа. Политиката през Океана е да споделяш опита си с другите и дори шефовете се чувстват част от работния екип.“ Но за да бъде историята на аниматорката пълна и с хепиенд по американски, не бива да се пропуска и ролята на любов­та. През целия й победоносен 3D поход до нея върви едно и също момче - Васил, който вече е и неин съпруг. С какво се занимава ли? Аниматор е. 

Източник: http://pressadaily.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини