Четвъртък, 20 август 2026 | Хасково Слънчево 34°
Хасково България Светът Обяви Видео eTV

Турция удължава извънредното положение

Турция ще удължи извънредното положение. Това реши меджлисът, турският парламент, на заседание вчера, предадоха световните информационни агенции. 

Решението бе взето по-рано от правителството. Парламентът е дал одобрението си. 

Извънредното положение се удължава за срок от 3 месеца и влиза в сила от 19-и октомври. 

Припомняме, че мярката бе въведена след опита за преврат в страната през юли и удължавана на няколко пъти. 

Анкара обвинява за опита за преврат от 15 юли група в армията, водена от ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен.

Гюлен, който се намира в САЩ от 1999 г. силно отхвърли обвиненията, че той стои зад пуча.

Турското правителство отговори на опита за преврат с мащабна репресия, за да премахне влиянието на Гюлен от държавните институции, включително армия, правосъдие и образование.  

Миналата седмица, премиерът Бинали Йълдъръм заяви, че са били подадени 70 000 жалби, без да уточни дали те идват от десетките хиляди, които са били задържани, отстранени от работа в публичния сектор или остават в ареста.

Около 32 000 души остават в ареста. 

Сподели

Реклама — Зона 16 (728x90)

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 3 (728x90)