От х:

Днес в x:

Историята на село Кралево, кръстено на защитника на българите Кралю войвода

Изображение 1 от 5

    Тази седмица в рубриката „Любопитно от областта“ ще ви разкажем малко повече за източнородопския рид „Чала“ в община Стамболово и за село Кралево, сгушено в подножието на рида, съобщиха от Областна администрация.

    Рид „Чала“ или известен още като Кралюв рид, археолозите определят като своеобразен археологически резерват. Той е заобиколен от селата Кралево, Долно Ботево, Голям Извор и Малък Извор, а в местността са открити множество артефакти от различни периоди и останки от тракийски култово-погребален комплекс, тракийски селища, късно-антична и средновековни крепости, светилища и некрополи, скални ниши и пещери. Предполага се, че местността е била предпочитана за живот поради две причини - едната е, че се е намирала на значим кръстопът, което предполага засилена търговия, а втората е, че пътят е можело да бъде наблюдаван и пазен, а от ридът се открива много добра видимост към околните земи.

    Местността, освен с богатите си археологически и природни обекти е свързана и с много легенди. Една от тях, разказана в книгата на Коста Делчев и Иван Жеглов – „За да са живи въглените“, е за легендарния Кралю войвода. Родом от малкото село Кавак-махала, днешно Кралево, намиращо се в подножието на рида Чала, Кралю войвода е един от историческите българи, защитници на народа от османския период.

    По това време едно от развлеченията на османлии било устройване на народни борби. На сватбите и тържествата, на които се събирали, те често отправяли подигравателни покани за схватки с българите. Легендата разказва, че още като юноша Кралю бил много силен и снажен младеж и един ден той не издържал на подигравките и се включил в борбата. За изненада на всички той победил турския пехливанин. Прочул се като здрав борец и бил канен да участва и в други борби, в които побеждавал. Заедно със славата му, растяла и завистта на турците. Една вечер душмани решили да нападнат дома му и запалили къщата, в която той живеел със семейството си. В този момент Кралю отсъствал, но жена му, заедно с четирите им деца се намирали вкъщи. В пожара те били погубени. Като се върнал и видял отломките на изгорялата къща и мъртвото си семейство, Кралю се заклел да отмъсти. Опечаленият мъж, решил да се укрие в горите на рид Чала и да събере дружина, с която да пази населението от набезите на османлии и да не позволява подобна участ да се случва на други. Няколко години горите на Чала били дом на Кралю и дружината му. Оттам те връщали нападателите и пазили местното население.

    В знак на признателност на Кралю коренните жители решават да кръстят родното му селце Кавак-махала, намиращо се в подножието на Чала, с името Кралево. Пак в памет на народния закрилник на билото на „Кралев връх“ е била поставена мраморна плоча с надпис „Признание на Кралю войвода“. За жалост през 1995 година, плочата е открадната.

    Източник: Haskovo.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (5)

    • 1
      Го
      Горския
      5 -3
      17:41, 1 юли 2020
      Демек Кралю Войвода
      рязал главите на Мутрите и Бейовете от ГРОБ/ДПС
    • 2
      Пл
      Пламен
      10 -2
      20:40, 1 юли 2020
      Добре е да се събират, изучават и предават като информация исторически данни за всяко едно населено място в България, така има шанс да остане жива паметта на поколенията, за да не се загубят корените на хората живели по тези земи от света, богати на история и събития поне през последните 2000 години. Някой мъдър човек беше казал: "Помни миналото, за да живееш сега като си поставяш цел и посока към бъдещето!"
      • 21
        21
        3 -7
        22:57, 1 юли 2020
        така както ботев е убит от уж заблуден турски курш... Виж коментара
    Последни новини