11°
Haskovo.NET
Начало Новини Справочник Обяви Видео Галерия Игри Вицове Сайтове Афиш Търсене
  Хасково | Светът | България | Анализи и коментари | Пари | Спорт | Автомобили | Любопитно | Лайф | Наука | Технологии | GSM | Музика | Филми | Култура | Ъндърграунд |

    Новини / Хасково

най-четени най-коментирани
Обяви от Haskovo.net

Кметът ще съди МВР, искали му отпечатъци от пръстите

публикувана: 21-02-2012 16:19 ч. Увеличи шрифта Намали шрифта



+18 -6
прочетена: 3581 пъти

Кметът готов да атакува МВР

Кметът на Хасково Георги Иванов ще съди МВР Хасково за превишаване на права. Това обяви самият той на пресконференция днес.

Гневът на градоначалника бил предизвикан от две наказателни постановления, за 100 и за 500 лева, които му били връчени вчера. Първото било за неявяване в МВР, а второто – за отказ да бъде регистриран в полицията.

„Не си спомням да не съм се явявал“, коментира първото постановление Иванов. Втората глоба обаче той определи като съвсем тенденциозна. От МВР поискали да му направят полицейска регистрация по досъдебно производство, което всъщност е било прекратено, по думите на кмета. Става въпрос за раздута, според прокуратурата, сума за разчистване на терен за БИЛЛА, платена от кмета на наета за целта фирма. Според обвинението градоначалникът е облагодетелствал трети лица, като е платил повече, отколкото е струвала работата. С постановление на прокурора Петър Мидов от 6 януари тази година обаче делото е било прекратено, защото не успели да докажат вина.

„Искат ми полицейска регистрация по обвинение, което впоследствие е било оттеглено. А по закон имам право да откажа. Никога досега не са изисквали такава регистрация, въпреки че срещу мен имаше много дознания и съдебни дела “, коментира кметът.

Справка в закона за МВР обаче показва обратното. Член 59 гласи, че полицейска регистрация се прави „при привличането на обвиняем за умишлено престъпление“. Регистрацията включва снемане на лични данни, дактилоскопия (пръстови отпечатъци), фотографиране и при необходимост ДНК проби. Законът е категоричен: „Съгласие на лицата не се изисква. При отказ те се изземват принудително“.

Според Наредба I от 17.03.2011 г. полицейската регистрация задължително се актуализира, ако са изминали повече от 3 години от последното снемане на данните.

Според запознати със скандала кметът Георги Иванов е подписал в присъствието на адвокат декларация, че отказва полицейската регистрация.

На практика нарушението е на МВР, които не са направили такава регистрация още при първото привличане на Георги Иванов като обвиняем, коментираха юристи.

От прокуратурата пък припомниха, че кметът е в списъка на лицата с две и повече висящи дела, който бе направен преди време. По повод този списък окръжните обвинители бяха обект на проверки от апелативна и Върховна прокуратура.

Към настоящият момент срещу Георги Иванов има две висящи досъдебни производства, уточниха от окръжна прокуратура. Едното е за хотела на сина му на Кърджалийска, а другото – за ощетяване на общината с лихви заради неплатени суми на няколко фирми. Третото дело - за БИЛЛА, е в вече в съдебна фаза.

Градоначалникът бе категоричен днес, че до края на седмицата ще подаде жалба в прокуратурата срещу действията на МВР Хасково.

„Не знам какви действия ще предприемат колегите от отдела за регистрация, за да изпълнят изискванията на закона“, отговори на въпрос на Haskovo.net Ангел Цанков, шеф на „Охранителна полиция“, който е подписал двете наказателни постановления. Той каза още, че не се притеснява от проверката на прокуратурата по повод жалбата на кмета. „Проверявали са ни много пъти“, допълни той.

Тодор Кръшков

Още по темата:

Как се купуват и продават кметските избори в Сливен - протокол от аутопсията на БСП

Осъдиха Магарето да плати 1000 лева заради магарии

Зам.кмет на Димитроград -шеф на комисия в НСОРБ

Димитровградският кмет на форум за кризите в София

Посланик Перейра: Общото между България и Бразилия е Дилма... и бобът

Бизнесмени и кметове крадат вода. 23 от Езиковата приети в чужбина. Преглед на регионалния печат

Рейнджър от Асеновград осъди полицията в Кърджали!

Освободиха зам.-кмета Нурджан Юсеин,на стола му сяда Юсеин Ахмед

Пипнаха група за кражба на автомобили при полицейска операция „Ветераните“

Пипнаха трима с наркотици на кръговото Пловдив - Асеновград

 



Реклама


Коментирай:
 
Име:
Електронен адрес:  
  captcha  
Код:  

Екипът на Haskovo.NET ви благодари, че използвате кирилица. В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки, или обида на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от редакторите на сайта.
 

Господ винаги откликва на молбите ни! Но понякога отговорът му е "не"...   
Tyxo.bg counter Add to Google Copyright © 2002 - 2012 Haskovo.NET | ЕКИП | ЕТИЧЕН КОДЕКС | уеб разработка + дизайн на ЕСКОМ ООД   
www.areabg.com