От х:

Днес в x:

Летища, митници, търговия: как Европа се готви за хаотичен Брекзит

Една след друга, държавите от Европейския съюз харчат милиони, наемат хиляди работници и издават спешни постановления, за да се справят с все по-голямата вероятност на 29 март Великобритания да напусне блока без план.

Брекзит без сделка може да разтърси останалата част от континента по начини, за които много европейци досега не са си и представяли, от объркан въздушен трафик до парализирани пристанища и милиони работници, поставени в правна неопределеност.

Франция харчи 50 млн евро, за да засили сигурността на летищата си и в Евротунела и наема стотици допълнителни митнически служители. Португалия отваря специални ленти на летищата за британски пътници, основният източник на туристи. Холандия търси методично квалифицирани ветеринари, които да извършват нови проверки върху вноса на живи животни. Германия спешно обсъжда как да решава бюрократичните проблеми, ако има Брекзит без сделка.

Правителствата от европейския атлантически бряг до Черно море подготвят правила за британските граждани, които живеят и работят в техните държави, за периода, когато те вече няма да се ползват от правата за пребиваване на граждани на ЕС и се надяват, че Великобритания върши същото за техните граждани.

Великобритания, която може да бъде изправена пред най-големите проблеми, предвижда хиляди държавни служители и няколко милиарда лири за мерки за облекчаване на най-лошите последици - макар че официални представители могат само да предполагат какво точно ще се случи на 30 март, ако има Брекзит без сделка. След като тази седмица британският парламент с огромно мнозинство отхвърли сделката за развод на министър-председателя Тереза Мей, други правителства също се стягат за хаос.

"Силно вярваме", че Великобритания ще напусне без сделка, обяви вчера френският министър-председател Едуар Филип, оповестявайки множество спешни мерки за справяне с тази перспектива. "При тези условия нашата отговорност (...) е да гарантираме, че страната ни е готова, че интересите на гражданите са опазени и защитени". Френското правителство ще изгради нова инфраструктура и ще наеме нов персонал на летища и пристанища и в тунела под Ламанша. Компанията, която управлява Евротунела, казва, че една четвърт от цялата търговия между Великобритания и ЕС минава през тунела, който може да бъде важен контролен пункт в случай на Брекзит без сделка.

Извънредните укази на Франция временно ще позволят на британски компании да превозват стоки във Франция и ще позволят на някои застрахователни и други финансови дейности да продължат във Франция, въпреки че Великобритания ще загуби достъпа си до финансовия пазар на ЕС. Изключителното прехвърляне на военно оборудване между двете държави също ще бъде позволено.

В Берлин германските законодатели в четвъртък обсъждаха законопроект, който да разреши бюрократични проблеми, произтичащи от Брекзит. "Искаме щетите, а със сигурност ще има щети от напускането на Великобритания, да бъдат колкото е възможно по-малки", каза в сряда германският канцлер Ангела Меркел. "Затова, разбира се, ще направим всичко, за да намерим порядъчно решение, но сме готови също, ако няма порядъчно решение".

Португалският министър-председател Антониу Коща каза вчера, че 80 процента от британските туристи пристигат на летища във Фару, Алгарве и Фуншал на архипелага Мадейра, където определени за тях

специални гишета ще помогнат за избягване на забавяния.

Холандските власти казват, че се надяват на най-доброто и се готвят за най-лошото. Митническата служба в момента наема около 900 нови служители. Службите, които се занимават с храни и защита на животните, търсят методично из Южна и Източна Европа квалифицирани ветеринарни лекари, които да проверяват вноса на живи животни. Правителството създаде онлайн гише за Брекзит и контролен списък на холандски компании, които правят бизнес с Великобритания - около 35 хил. от които нямат опит в работа с държави извън единния пазар на ЕС.

Румънските лидери се опитаха да уверят живеещите във Великобритания половин милион румънци, че няма да бъдат оставени на произвола на съдбата - но не дадоха конкретна информация. В момента Румъния е ротационен председател на ЕС.

Чехия и Словакия подготвят закони за уреждане на краткосрочните права на британските граждани при Брекзит без сделка, докато холандците ще позволят на британските граждани, живеещи в страната, да останат 15 месеца и им предлагат възможността да кандидатстват за разрешения за престой.

Във Великобритания, правителството обяви вчера, че поставя запасняци от армията в готовност за постоянна служба,

в случай че страната напусне без сделка. Същевременно се назначават стотици допълнителни митнически служители и граничен персонал и бяха приети закони за подпомагане на продължаването на трансграничната търговия, като разрешения за шофьори на тирове. Много фирми взимат нещата в свои ръце и трупат стокови запаси.

Великобритания казва, че гражданите на ЕС ще могат са останат временно въпреки Брекзит без сделка. Високопоставен представител на ЕС в момента обикаля всички столици на останалите 27-те държави от блока, за да оцени подготовката за Брекзит и да осигури помощ, където е необходимо, каза вчера говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас. ЕС е издал 88 уведомления как конкретни сектори следва да се справят с вероятни спешни ситуации, произтичащи от Брекзит. "Не поемаме никакви рискове", каза Схинас.

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини