От х:

Днес в x:

„Звярът от изток“: Най-студената зима от 5 г. насам връхлетя Европа (видео)

Компютърните метеорологични модели показват, че в края на зимата смразяващ студ ще скове Европа, а втората половина на февруари и началото на март 2018 г. ще бъде най-студеното време през последните няколко години, поне от 2013 г. насам, пише ScienceAlert.

Европейските медии описват навлизащият студен въздух като „звярът от изток“, тъй като студовете ще донесе хладен въздух от Сибир.

Очаква се най-тежкият студ да се концентрира в Източна Европа и Скандинавия, където се прогнозира температурите да паднат до – 20 ° C, но студът ще засегне и западната част на Европа – Германия, Франция и дори Великобритания. Мразовитото време ще бъде впечатляващо и по своята продължителност, без да омеква в продължение на поне пет до седем дни в по-голямата част от континента, а в Северна и Източна Европа студът ше продължи 10 и повече дни.

Според НИМХ температурите у нас днес, 26 февруари, ще са от минус 9 – минус 7° в Западна и Централна България до 0 – 5° на места в югозападните райони и по Черноморието.

„Много студен въздух от #Siberia постепенно ще се разпространи през #Europe и #UK през идните дни“,  туитна метеослужбата на Великобритания.

Европейските метеоролози очакват също тежки снеговалежи и молят пътническите служби да се подготвят предварително.

Виновникът

Причината за това е Северноатлантическата осцилация (North Atlantic Oscillation – NAO). Тя се развива в Северен Атлантически океан за сметка на колебанията в разликата между ниското атмосферно налягане над океанската повърхност в района на Исландия и високото – над Азорските острови. Тази осцилация (колебание) в разликата на наляганията контролира силата и посоката на западните ветрове и пътя на бурите, както и колебанията на циклоните със съответните им атмосферни фронтове

Северноатлантическата осцилация има две фази: положителна, която предизвиква засушаване в Южна Европа и Северна Африка и влажно време в Северна Европа и отрицатела фаза, при която е обратното – валежи в Южна Европа и Северна Африка и суша в Северна Европа.

В Южна Европа и България в частност се установява студено и влажно време, когато NAO е в отрицателна фаза - по посока на часовниковата стрелка.

Внезапно затопляне на стратосферата

Конкретният виновник за студеното време е рядко метеорологично събитие, известно като „внезапно затопляне на стратосферата“ (sudden stratospheric warming). То позволява на района с високо налягане да изтегли студен въздух от Сибир към Европа, съобщава за Вloomberg Мат Добсън (Matt Dobson), метеоролог в MeteoGroup. В същото време североизточната част на САЩ се наблюдават рекордно високи температури за сезона.

Преди около седмица се образува зона на високо налягане над Скандинавския полуостров. Вятърът, който духа от тази област, в крайна сметка привлече сибирски маси студен въздух. Въздушните потоци, движещи се по посока на часовниковата стрелка, внесоха студа в Европа.

За някои може да изглежда странно, но всички тези студени катаклизми са резултат от глобалното затопляне. Районът на високо налягане в северните ширини възниква поради формирането на необичайно висока температура в стратосферата в Северното полукълбо. Топлата „възглавница“ започна да се образува миналата седмица и стартира верига от събития, които в крайна сметка доведоха до това, студеният въздух от Сибир да нахлуе до място, където обикновено не достига.  

Източник: nauka.offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини