От х:

Днес в x:

Вдигат глас в защита на звездното небе

Природозащитници отново алармират за т.нар. светлинно замърсяване, като този път повод е поредният "Час на Земята", който предстои в събота, 25 март.

За 11-а година градове ще угасят осветлението в рамките на световната инициатива "Часът на Земята", предадоха Франс прес и БТА.

Остава обаче да се направят много неща, за да може този важен за климата, фауната и човешкото здраве жест да има по-голям ефект във всекидневието.

"От историческа гледна точка, изкуственото осветление е създадено, без да се мисли за околната среда. Време е през 2017 г. нещата да се променят", изтъкват природозащитници.

Вече 80 на сто от хората на Земята живеят под небе, "наводнено" с изкуствена светлина, сочат резултатите от изследване от 2016 г.

Това се отнася за 99 на сто от жителите на САЩ и Западна Европа, повечето от които не могат дори да наблюдават Млечния път. Според изследването парижанин трябва да измине 1000 км и да стигне до Корсика или Шотландия, за да гледа изпъстрено със звезди небе.

Най-засегнатата страна е Сингапур, където никой не може да види тъмно небе.

И обратно, на подобна гледка могат да се наслаждават три четвърти от жителите на Чад, Централноафриканската република, Мадагаскар.

В Западна Европа тя е достъпна единствено за живеещите в някои райони на Шотландия, Швеция, Норвегия, Испания и Австрия.

"Опасяваме се, че нещата ще се влошат", увериха от международната асоциация "Тъмно небе". Те добавят:

"Най-трудното е да се убедят хората, че светлината не непременно е синоним на сигурност. Израстваме със страх от тъмнината. Политиците трябва да хвърлят светлина върху проблема на базата на научни познания."

Видеа по темата

Коментари в сайта

Последни новини