От х:

Днес в x:

Реформатори затварят вратата за злоупотреби при подслушване

Депутатите от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров внасят поправки в приетия миналата седмица на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, с който МВР ще може да следи през телефона хора, които са издирвани, или такива, които може да станат жертва на престъпление. 

Според промените главните полицейски дирекции, специализираните и регионални дирекции на ДАНС, "Военна полиция", Държавна агенция "Разузнаване" ще могат да имат достъп до това кой и кога ви се е обадил, както и колко време сте разговаряли и през коя клетка на мобилния оператор, като ще трябва да се иска достъп до тази информация с мотивирано искане.

Миналата седмица по време на дебатите в пленарна зала Петър Славов предупреди, че непрецизните текстове на законопроекта, който принципно има добър замисъл, могат да се използват с користни цели. Още тогава двамата реформатори, които не подкрепиха промените в закона, казаха че ще внесат поправки, които да затворят вратата за злоупотреби.

„Предлаганите промени прецизират приетия законопроект на първо гласуване в съответствие с мотивите на вносителя, а именно – съответните служби да могат да изискват от операторите на данни по ЗЕС информация за местонахождението (респективно последното известно местонахождение, където лицето е засечено) на лица, обявени за издирване, за които има данни, че са станали или могат да станат жертва на тежко престъпление – отвличане, трафик на хора и т.н.“ , пишат в своите мотиви Славов и Димитров. 

Гражданите в Реформаторския блок предлагат думите „издирване на лица“ да бъдат заменени с „лица, обявени за издирване“, както е официалният юридически термин. Според тях използваните в законопроекта думи „издирване на лица“ могат да имат прекалено широк прочит, докато прецизирания текст, който те внасят, изисква образуване на досъдебно или съдебно производство.

„На второ място, „обоснованото предположение“, което съответната служба ще формира за извършено (респективно-опасност от извършване) тежко престъпление, следва да се базира на конкретно събрана информация и данни, а да не е субективно формирана и така да се създава предпоставка за злоупотреби. По този начин и впоследствие-при извършването на преценка от компетентния съд по искането, съдебният състав ще може да си формира независима преценка на база доказателства, относно основателността на „обоснованото предположение“, пише още в мотивите на Петър Славов и Мартин Димитров.

Двамата реформатори отбелязват също, че предложения им съответстват на решение №2 от 12 март 2015 г. на Конституционния съд, когато редица текстове от Закона за електронните съобщения бяха отменени поради противоконституционност.

Славов и Димитров са убедени, че предложенията им удовлетворяват напълно исканията, както на вносителите, така и на представителите на гражданското общество, които се обявиха против приетите текстове, поради опасността да се повторят казуси като аферата „Червеи“ и други подобни.

Източник: offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини