Хасковският Роналдо – в Ян Бибиян, Меси - в ОДЗ Слънце

Голмайсторът на детска шампионска лига Хасково или Роналдо на детските градини е 7 годишния Борис Тодев от ОДЗ 1 „Ян Бибиян”. По примера на кумира си, който счупи всички голови рекорди в Европа, и Борис подобри хасковските футболни рекорди.

През този сезон Борис „Роналдо” Тодев заби изумителните 14 гола в 5 мача, включително 4 в полуфинала срещу ОДЗ №18 „8-ми март”. Негов достоен конкурент и главен опонент в битката за най-добрия футболист на Хасково бе асът на ОДЗ Слънце Мирослав Янчев. Подобно на големия съперник на Роналдо, Лионел Меси, и Миро убеждаваше във всеки мач, че е най-добрия нападател-особено в двубоят за 3-тото място когато заби наведнъж 4 гола. Заради проявите си в този и другите двубои, малкият Меси от ОДЗ Слънце заслужено получи титлата на най-добър нападател на турнира, въпреки че голмайстора бе друг. „Слънчевата градина” пък спечели бронзовите медали.

Форматът на тазгодишната детска шампионска лига включваше групова фаза заради големия интерес към турнира. Участваха 7-годишни подгответа от 9 детски градини: ОДЗ № 1 "Ян Бибиян", два отбора от ОДЗ №15 "Слънце", два отбора от ОДЗ №17 "Иглика" и филиал "Задравец" на същата градина, ОДЗ №18 "8-ми Март”, два отбора от ОДЗ 20 „Весели очички” и един отбор от ОДЗ 11 Елхица – филиал Радост. Турнира започна още на 15 май, като тогава бяха изиграни срещите от първа група, в която победител и класирал се за полуфинал стана ОДЗ 18 „ 8-ми Март”. На 23 май на затревените игрища под ул. Дунав се изиграха останали срещи. Във втора група победител стана отбора на „Ян Бибиян”, а на трета група №1 бе „Радост”. Четвърти полуфиналист стана отбора с най-добри показатели сред вторите отбори в групите -„Слънце”. В споменатия вече първи полуфинал, головият нюх на Борко Тодев обезпечи успеха с 5:2 на „Ян Бибиян” срещу „8-ми март”. Далеч по-равностоен бе втория полуфинал. След голово шоу и много обрати вторият финалист стана ОДЗ 11 „Елхица” – филиал Радост, който надделя над „Слънце” с атрактивното 4:3. „Слънцата” обаче се реабилитираха в мача за 3-тото място и начело със своя „Месия” Миро Янчев разпиляха съперниците от „8-ми март” с 5:2.

На финала се изправиха стари познайници: ОДЗ 1 „Ян Бибиян” – „Радост”. Тези двата отбора си оспорваха титлата и преди година в по-малката възраст, тогава шампион стана отбора на „Ян Бибиян”. Тази година Фортуна беше на страната на Радост и с резултат 4:2 те спечелиха турнира „Слънце – шампионска лига по футбол 2015”.

Турнира се организира за осма поредна година от Община Хасково, Младежки Център и Спортен клуб Слънце с президент Иво Конгалов. Освен купите и медалите за първите 4 отбора, бяха осигурени и куп индивидуални награди. Освен отличените вече „Меси” и „Роналдо” в идеалния отбор попаднаха и Джан Фикрет от „8-ми Март”, като най-добър защитник, Цвятко Георгиев от „Ян Бибиян” за най-добър вратар, Емир Шериф от Радост като най-полезен играч. Черешката на тортата бе наградата за Пламена Радославова. Принцесата на футболната топка показа, че когато става дума за великата игра, жените може и да не са сред най-добрите, но със сигурност са сред най-елегантите. Брилянтните отигравания на момиченцето осигуриха за нейната градина ОДЗ 20 „Весели Очички” призът за най-елегантен състезател.

Освен многото емоции, ползата за децата остават тренировъчни екипи и футболни топки, осигурени за всяка участваща Детска градина от Футболен клуб „Слънце”. Хората на Иво Конгалов ще ги раздадат поименно в градините през идната седмица.