От х:

Днес в x:

На Марс има течна вода през студените нощи

През студените зимни нощи под повърхността на Марс се появява вода в течно състояние, според ново изследване.

Марсоходът "Кюриосити" е открил доказателства, че когато през мразовитите нощи температурите паднат незначителните количества вода в атмосферата се превръщат в скреж, която се абсорбира в горните слоеве на марсианската почва и се втечнява, предаде Space.com, цитиран от `Фокус".

Течната вода се изпарява обратно в атмосферата след изгрева, когато температурите отново започнат да се покачват.

Преминаването на водата от твърдо състояние (скреж) в течност изисква наличие на определен вид сол, която, по думите на учените, разтопява скрежта дори при изключително ниски температури.

Авторите на изследването отбелязват обаче, че малките количества течна солена вода в почвата на Червената планета не са достатъчни, за да поддържат микробактериален живот.

Екстремните температури също правят условията невъзможни за съществуване на живи организми.

Въпреки че на древния Марс е имало течащи реки и огромни езера, днес на планетата властва суша. Изглежда, че цялото количество течна вода на повърхността ѝ е или във вид на пари, или на скреж.

Новите открития предполагат, че под пустинната повърхност протичат невидими процеси. Сондирайки почвата на Червената планета, "Кюриосити" е открил химическо вещество, наречено калиев перхлорат, което е вид сол.

Изследователите казват, че перхлоратът абсорбира скрежта от повърхността, стопява я и създава тънък слой от солен разтвор. След това втечнената вода е в състояние да се просмуче дори по-дълбоко в марсианската почва, смесвайки се с други соли.

Добавянето на течна вода служи като задвижващ механизъм за тези соли, позволявайки им да преминават от едно на друго място в почвата.

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини