От х:

Днес в x:

НАСА планира да изпрати хора на Марс до 2035 г.

Главният изследовател на НАСА Елън Стофън потвърди, че агенцията възнамерява да изпрати астронавти до Марс до 2030 г., като до 2035 г. те може да кацнат там.
За постигането на тази цел американската космическа агенция предвижда сътрудничество с други нации, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.

Техническите разработки на НАСА от няколко години са насочени към изпращането на хора до Марс. Сред тях са ракетата за изстрелване на много тежки товари и капсулата "Орион". И двете ще са компоненти на бъдещ опит хора да кацнат на Червената планета, а след това да се върнат на Земята, макар и технологиите още да не са готови.

Преди полета до Марс ще има мисия за преместване на астероид на позиция между Луната и Земята, който ще бъде посетен от астронавти. Това ще е ключова мисия за тестване на технологиите за полет до Марс.

Първата мисия до Марс ще е около тригодишна. При нея ще бъде направен пилотиран полет до Червената планета и обратно. Тя ще предшества кацането на хора на Марс и овладяването на планетата.

"Не мисля, че първата група ще остане дълго там. Трябва да мислим за това като за създаването на аванпост . . . Това обаче ще е началото на постоянно човешко присъствие на Марс", каза Стофън.

Други организации като частната "Mars One" са заявявали, че ще изпратят хора на Червената планета до 2025 г. Те обаче досега не са разкрили разработки, които да направят такава цел изпълнима. Подходът на НАСА е по-внимателен, като агенцията подчертава, че за нея приоритет е безопасността на астронавтите.

Американските астронавти ще летят до МКС с "Дракон 2"
Миналата седмица частната компания SpaceX представи космическия си кораб "Dragon V2", който до 3 години се очаква да започне да превозва американски астронавти до МКС.

Това ще са първите полети на астронавти с кораби, изстрелвани от американска територия след последната мисия на космическа совалка през юли 2011 г. Оттогава САЩ зависят изключително от руските кораби "Союз" за изпращането на астронавти в МКС.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини