От х:

Днес в x:

Клинична лаборатория разболява здрави хора с рак и хепатит

Мъж лежи 7 дни в инфекциозно заради грешна диагноза, друг получава страшната присъда "рак"

Пациент прекарал седмица в инфекциозно отделение заради грешна диагноза Хепатит А, поставена след изследване от частна лаборатория в Пловдив. Животът му се преобърнал за два часа. „След седем дни лекуващият лекар ми каза, че нямам никакъв хепатит А и просто съм седял една седмица при заразените хора. Той ми каза да си събирам багажа и да се махам по-бързо," спомня си пациентът пред bTV, пожелал да остане анонимен.

Неверните резултати от лабораторията му струват лечение като заразно болен и седмичен престой в болница. „Явно някой не си е свършил работата. Самите изследвания явно не са истински," коментира той.

По ирония на съдбата в същия казус се оказва и председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов, който е магистър по право, експерт по медицинско право, медицински инциденти, лекарски грешки, спорт и здраве. Той си прави изследване, резултатът от което е злокачествен тумор. Таушанов все пак решава да си направи и второ изследване в друга лаборатория. Този път пробата е отрицателна.

„Първото е злокачествен вид рак, второто е доброкачествен, което принципно влияе върху методите на по нататъшно лечение. Тъй като обикновено злокачествените тумори се лекуват с химиотерапия," коментира той.

Репортер на bTV проверил за надеждността на лабораторните изследвания, като си направил пълна кръвна картина в рамките на два дни в пет от най-големите лаборатории в страната. Четири са частни, а една е държавна. Резултатите разчита хематологът доктор Галя Цонева.

„Няма да казвам лабораториите, няма да гледам кои са, просто ще гледам хемоглобина. Като гледам, започва от най-ниската стойност - 93, а най-високата - 111. Между 93 и 111 има грубо казано над 20% отклонение – това е недопустимо," обясни д-р Цонева.

Ако при хемоглобина отклонението в резултатите между лабораториите е до 20%, то показателите на левкоцитите са в двете крайности.

„5,1 и 3,7 - това е много голямо отклонение. Това пък вече е близо 50% отклонение, което е недопустимо. Тук може вече да бъде сбъркана диагнозата на пациента, защото при едни ниски левкоцити, съчетани с нисък хемоглобин, това вече би означавало потиснат имунитет," коментира още хематологът.

Източник: http://snews.bg/

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини